Gebelik

Anne Sütünü Artırabilmenin Yolları

Bebekler için ilk 6 ay en önemli besinlerden biri olan anne sütü maalesef bazı annelerde yeterli olmamakta ve bebek çok erken zamanlardan itibaren ek gıdalar ile beslenmek zorunda kalabilmektedir.

Bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimini en iyi şekilde sağlayan anne sütünü arttırmanın yolları vardır. Bunların en başında ise annenin düzenli ve dengeli beslenmesidir. Anne sütünü doğal yoldan arttırmak ve bebeğini daha iyi besleyebilmek isteyen annelerin mutlaka her gün bol bol su içmesi gerekir. Su anne sütünü en iyi şekilde arttıran gıdadır.

Anne Sütünü Arttırabilmenin Yolları
Anne Sütünü Artırabilmenin Yolları

Anne Sütünü Artıran Besinler!

Anne sütünü arttıran yiyecekler arasında her derde deva olan kuru incir yer alıyor. Fakat bu besinin faydasını görebilmek için incirin o yılın mahsulü olması ve asla bayat olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde bir faydası olmayarak anneyi hayal kırıklığına uğratabilir. Bunun yanı sıra kuru incirin üzerinde bulunan pudra şekerinin bol su ile yıkanması gerekir.

Anne sütünü arttıran bir diğer besin ise üzümdür. Sütünüzün en kısa sürede artması için taze üzümü tercih edebilirsiniz. Her gün günde iki defa 15-16 adet olmak üzere taze üzüm tüketilmelidir.

Anne Sütü ve Önemi
Anne Sütü ve Önemi

 

Annenin sütünün az olmasında en büyük rol oynayan etmenlerden biri de doğum yöntemidir. Anne adayı bebek sağlığı konusunda çok zor durumda kalmadıktan sonra asla keyfi olarak sezaryen doğumu tercih etmemeli ve normal doğuma yönelmelidir. Normal doğum yapan annelerin sütü sezaryen yapanlara göre çok daha fazladır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu