Diyet

Yemeği Fazla Kaçırmamak İçin

Yemek yeme alışkanlığı değişebilir. Bu alışkanlığın değişmesi için yapmanız gereken yalnızca kendinize güven. Kendinizi frenlemenin ve yeni bir yaşam modelinin sırları burada saklı, fazla yemek artık kâbus değil.

 

Yemeği Fazla Kaçırmamak İçin
Yemeği Fazla Kaçırmamak İçin

Alternatif Olarak Yapabileceğiniz Şeyler

Aslında bedeninizin ihtiyacı olan vitamin, mineral ve enerjiyi zaten alıyorsunuz, tek yapmanız gereken aklınıza yemek geldiğinde neler yapabileceğiniz, bu sizin için yemek stresini yenmek anlamına geliyor.

Kendinizi dışarı atmak, küçük bir gezinti yapmak ve kendinizle ilgilenmek ilk belirlemeniz ve ilk eyleminiz olmalı. Yürüyüş, size hiçbir ağrı kesicinin etki edemediği endorfini yükseltecektir.  Kendinizi olandan daha diri ve iyi hissettiğiniz bu yürüyüşün zaman ayarlaması ise size kalmış.

Yemeği Fazla Kaçırmamak İçin
Yemeği Fazla Kaçırmamak İçin

Yemek yeme stresinden uzaklaşmanın ikinci adımı ise ilk günlerde kendinize güç depolayabilmeniz için, ödüllendirme sistemidir. Başarıya giden yolun kendinizi ödüllendirmek olduğunu unutmadan, kendi ihtiyacınıza da cevap verecek küçük hediye armağan edebilirsiniz. Bu hediye zihinsel bir doyum yaratacağı gibi bedeninizi de terbiye etmeniz için önemli bir adımdır. Böylece, fazla yemek derdinden uzaklaştığınız görebilirsiniz.

Diyelim ki, kendinize karşı direnmekte zorlanıyorsunuz; başaramayacağınızı düşünüyor, iradenizi kontrol etmenin sanıldığından zor olduğunu haykırıyorsunuz. Bir kilo baklava yemiş olduğunuzu düşünün böyle durumlarda. Sonra baklavayı yemenin sizde yarattığı pişmanlığı düşünün. Ters mantık oluşturduğunuz müddetçe başarılı sonuç alacağınızı göreceksiniz. Pişmanlık, sizin için önemli bir frenleme oluşturacaktır.

Ortam değişikliği, bir dostla sohbet beyinsel hareketliliği getireceği için, meşgul olmuş düşünceleriniz yemek ihtiyacınızın ertelenmesine neden olacaktır. Oturduğunuz yerden kitap okumakta zamanı lehinize kullanmanız için bir alternatiftir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu