Gebelik

Anne Olmak İçin En Uygun Yaş

Anne olmak dünyanın en kutsal olayıdır. Küçük bir bebeğin size ihtiyaç duyduğunu bilmek çok önemli bir duygudur. İdeal gebelik yaşı günümüzde kariyer kazanma ve iş ortamlarına kadınlarında girmesi ile ilerlemiştir. Uzmanlara göre anneliğin sağlıklı yaşı 20 ve 32 yaş arası olduğunu belirtir.35 yaş üstü için riskli durumlar ortaya çıkar. 38 yaş sonrası ise risk gebelikte fazladır. Kendine dikkat eden bayanlarda ise risk oranının düştüğü gözlemlenir. 18 yaş altında da aynı şekilde gebelik risk demektir.

Anne Olmak İçin En Uygun Yaş
Anne Olmak İçin En Uygun Yaş

Anne Olmak İçin En Uygun Yaş ve Gebelik Riskleri

Bayanlarda doğurganlık oranı yaşa bağlı olarak bilinir. İdeal gebelik yaşı oranlarında bakıldığında 20 yaş üstü kişilerin daha çok gebe kaldıklarını da belirtir. 30 yaşında bir bayanın hamile kalma riski yüzde 15’e düşerken 35 yaş üstünde bu oran yüzde 10’a dek gerileme gösteriyor. 40 yaşında bir bayanın hamile kalma ihtimali ise saptanan verilere göre yüzde 5’tir.

Anne Olmak İçin En Uygun Yaş
Anne Olmak İçin En Uygun Yaş

Hamile kalmak isteyen bayanların yaş durumu arttıkça menopoz durumları ile birlikte bu oranın düştüğü belirtilir. Annenizin menopoz yaşına bakarak kendinizinkini anlayabilirsiniz. Anneniz geç menopoz girmişse hamile kalma şansınız sizlerin de artacaktır. İleri yaşlarda sakıncalı durumlar olabilir. Doktora daha sık gitmeniz çok önemlidir. Down sendromu özellikle ileri yaşta hamile kalan annelerde görülür. Yıllar geçtikçe anne adaylarının yumurtaları yaşlanır ve birçok kimyasal maddeye karşı etkisiz olur. Hamileliğin 24, haftasında bu tür durumlar saptanır ve gebeliğe son verilebilir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu