Gebelik

Tüp Bebek Tedavisinin Yan Etkileri

Evli çiftelerin evliliğin bir döneminden sonra en büyük sorunları olan bebek sahibi olamama durumu günümüzde artık sorun olmaktan çıkmıştır. Tıpın ilerlemesi ve tüp bebek yönteminin bulunması ile pek çok çift sağlıklı bir şekilde bebek sahibi olabilmektedir. Tabi, her tedavi yönteminde biraz risk olduğu gibi tüp bebek yönteminin de yan etkileri vardır. bu yan etkilerin en büyük nedeni ise kadınların yumurtalıklarını geliştirmek için verilen hormonlardır.

Tüp Bebek Tedavisinin Yan Etkileri
Tüp Bebek Tedavisinin Yan Etkileri

Tüp bebek tedavisinde en çok karşılaşılan yan etkilerin başında over tansiyon, enfeksiyon, kanama ve dış gebelik riski gelir. Bu sayılan yan etkilerin hepsinin çaresi olmakta ve anne adayının sağlığını etkilememektedir. Tüp bebek tedavisinin en büyük sorunu olan hiperstimulasyon sendromu tedavinin en zor zamanıdır ve tedavinin durdurulmasına bile yol açabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinin Yan Etkileri
Tüp Bebek Tedavisinin Yan Etkileri

Tüp Bebek Tedavisinde Hiperstimulasyon Sendromu

Kadınlara uygulanan tüp bebek tedavisinde en büyük yan etki hiperstimulasyon sendromu denilen yumurtalıkların aşırı uyarılması durumudur. Anne adayına verilen ilaçlar yeterli olan miktardan fazla ise bu durum özellikle de hormonlara hassas olan kadınlarda karın içine sıvı akmasına, karında şişkinliğe, nefes darlığına neden olmaktadır. Orta derece de seyreden bu durumlar çoğu kadında hastaneye yatmayı gerekmese de %1 veya 2 oranında kadında şiddetli ağrılara neden olmakta ve bu durum tüp bebek tedavisinin en ağır yan etkilerinden kabul edilmektedir. Hiperstimulasyon sendromu tüp bebek tedavisi uygulayan hekimin başa çıkması gereken en büyük sorundur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu