Gebelik

En Sağlıklı Doğum Yöntemi Hangisi?

Kadınların hem en zor hem de en heyecanlı oldukları gebelik döneminin son aylarında doğum korkusu anne adayının psikolojisini bozmaktadır. Doğum konusunda en doğru doğum yöntemini tercih etmek isteyen bayanlar normal doğum ve sezaryen arasında seçim yapamamaktadırlar.

En Sağlıklı Doğum Yöntemi Hangisi?
En Sağlıklı Doğum Yöntemi Hangisi?

Günümüzde herkes tarafından normal doğumunun en sağlıklı doğum yöntemi olduğu bilinse de bu yanlış bir bilgidir. En sağlıklı doğum yöntemi anne ve bebek sağlığını en az etkileyecek olan doğum yöntemidir. Bir anne adayı için normal doğumun sağlıklı olması diğer bayan için de sağlıklı olacağı anlamına gelmez. Çünkü ne anne adaylarının ne de bebeğin durumu aynı değildir. Doğumun nasıl olacağı bir yere kadar anne adayını ilgilendirse de en son kararı kadın doğum uzmanı vermektedir.

En Sağlıklı Doğum Yöntemi Hangisi?
En Sağlıklı Doğum Yöntemi Hangisi?

 

Gebelikte Doğum Şekli Ne Zaman Belli Olur?

Anne adaylarının en çok merak ettikleri sorulardan biri olan normal doğum mu sezaryen mı olacağı 38. Hafta da cevap bulmaktadır. Çünkü bu süreden önce bebek tam kilosuna ulaşamayacağı ve pozisyon değiştireceği için erken karar vermek sağlıklı değildir. 37. Haftaya gelindiğinde annenin çatısı ve bebeğin başının ne tarafta olduğu kontrol edilerek doğum yöntemine karar verilir. Bebeğin kilosunun 3700 kilosunun üzerinde olduğu özel durumlarda ise normal doğum tercih edilmez. Çünkü iri bebek olarak adlandırılan bu durumda bebeğin travma riski çok fazladır ve bebeğin zarar görmemesi için uzman doktorlar tarafından sezaryen doğum daha sağlıklı bir yöntem olarak kabul edilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu