Gebelik

Doğum Sonrası Depresyonu

Doğum sonrasında yepyeni bir hayata kavuşan anne adaylarının yaklaşık olarak %13’ü bu hayatlarına adapte olamıyor ve kendilerini oldukça mutsuz ve yetersiz hissetmeye başlıyorlar. Bunun adı ise; doğum sonrası depresyonu.

Doğum Sonrası Depresyonu
Doğum Sonrası Depresyonu

 

Anne adayları 9 aylık zorlu bir sürecin ardından doğum yaptıktan sonra duygu yoğunluğu içerisinde yaşamaya başlıyorlar. Bu dönemde annelerin yalnız kalmamaları ve eş ile ailelerinin onlarla ilgilenilmesi büyük bir önem taşıyor.

Doğum Sonrası Depresyonu
Doğum Sonrası Depresyonu

 

Yapılmakta olan araştırmalarda da görüldüğü üzere yeni doğum yapmış olan anne adaylarının en az 6 ay boyunca dinlenmeleri ve kendilerini hazır hissettikleri zaman iş hayatına başlamaları gerekiyor. Böylece kadınlar kendilerini tam anlamıyla iyi hissettikleri zaman psikolojileri tam anlamıyla düzelmiş olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Doğumdan sonra bende depresyona yakalandım gerçekten insan kötü oluyor kendini çaresiz mutsuz ve ne yapacağı konusunda hiç bilgisi olmadığını sanıyor. Şunu söyleyeyim yanınızda olanlar çok önemli eşiniz aileniz ancak onların desteği ile birlikte atabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu