Sağlık

Çağımızın En Büyük Sorunu ; SİGARA

Sigaranın zararları
Sigaranın zararları

Günümüzde sigaranın zararlarını sorsak küçücük bir çocuk bile bizlere bunu sırasıyla anlatabilir. Ne yazık ki günümüzde sigaraya başlama yaşı 11-12’li yaşlara kadar düşmüştür. Bir çoğumuzun da düştüğü bu hataya gençlerimizde tıpkı bizler gibi büyüklerine özenerek , sigarayı içmeyi marifet sanarak sigara içmeye başlamaktadırlar. Kimi zaman özenmek kimi zaman da kötü arkadaş ortamı buna zemin hazırlamakta

Gelin birlikte sigaranın vücudumuza tıbbi zararlarını ele alalım.

SİGARANIN SAĞLIĞA ZARARLARI

1- Sigaranın en büyük zararını hamileyken sigara içen anneler yüzünden bebekler görmekte. Hamilelikte sigara içen anneler , bebeğin kimi zaman ‘i bulan ölçüde kilo eksikliği ve daha kötüsü zeka geriliğine sebebiyet vermekte.
2- Sigara tütününde bulunan bol miktarda ki , karbonmonoksit , nikotin , katran gibi zehirli maddeler , akciğer kanseri , solunum hastalıkları , koah gibi ciddi ve ölümcül sonuçlanabilen hastalıklara sebep olmaktadır. Unutmayın bir kereden çok şey olur ! İçtiğiniz her sigara sizi ölüme bir adım daha yaklaştırmakta.
3- Yemek borusu ve midede ülser rahatsızlığına sebebiyet vermekle beraber , bilimsel olarak sigara içen erkeklerin , içmeyen erkeklere oranla daha fazla mesane kanserine yakalandığı kanıtlanmıştır.
4- Sigara içmek kalp krizine sebebiyet vermektedir bunun yanı sıra çeşitli damar hastalıklarına sebep olmaktadır.
5- Sigara içmek , ağız kokusu , diş ve diş eti hastalıklarına sebebiyet vermekte ayrıca sigara içen kişilerin el ve parmaklarında sararmalar meydana gelmektedir.
6- Sigara kullanmak , beyin hücrelerine ciddi hasarlar vermekte bu durumda da Alzheimer hastalığına yakalanma riskini daha da arttırmaktadır.
7- Sigara içen bayanlarda , erken menapoz , rahim kanseri gibi rahatsızlıklar daha sık görünmektedir.
8- Vücuttaki insülin salgılama yeteneğini azaltarak şeker hastalığına sebep olur.
9- Cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyon da azalma ve döllenme yetersizliği meydana gelir.
10- Sigara bağımlılarında kronik baş ağrılarına rastlanır.

Ayrıca sigara içmek yalnızca size değil , sizin yanınızda bulunan insanlara da zarar vermektedir. Sigara kullanmadıkları halde pasif içicilik yapmak durumunda kalan yakınlarınızın da sağlığını düşünün. Alo 171 Sigara Bırakma Hattı ve çevrenizde ki sağlık kuruluşlarına başvurarak tıbbi yardım alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu