Sağlık

Doğal ilaçlar

Doğal ilaçlar

 

Allah evreni yaratırken her türlü derdin dermanını içerisinde koymuş ve öyle yaratmış. Dünyada milyonlarca çeşit bitki ve canlı var. Bunların sayısını tam olarak bilebilmek imkansız.

Çağlar önce insanlar hastalıkları doğal çözümler ile tedavi ederlermiş. Tedavi için bazen bir ot, bazen bir bitki, bazen bir ağaç kabuğu suyu, bazen bir ağacın kökü, bazen bir taşın kaynatılarak çıkarılan suyu, bazen bir toprağın içerisinde geçirilen su kullanılmış. Bu tür tedavi için kullanılacak malzemelerin rast gele seçilmesi imkansızdır. Zaman içerisinde denenerek bulunan bu malzemelerin veya otların tedavi edici yönleri şifa amaçlı kullanılmıştır. Bazen bir hayvanın kendini tedavi için kullandığı otun denenmesi ile o otun tedavi edici özelliği keşfedilmiştir.

Bu tür tedavi yöntemleri her toplumda olmuş ve son 100 yıldır sentetik ilaçların yaygınlaşması ile azalmıştır. Bu tür doğal tedavi yöntemi uygulayanlara her toplumda değişik isim verilirmiş. Bazı toplumlarda “şifacı” adı verilmiş. Bazı toplumlarda bunlara büyücü bile denilmiştir.

Türker bu tür tedavi yapan onunla meşgul olan insanlara “kocakarı” derlermiş. Bu insanların çoğunluğu kadınlardan oluştuğu için bu isim ile anıldığı sanılıyor.Bu kocakarılar duydukları, gördükleri, yaşadıkları ile kendilerini geliştiriyorlar, hasta olanlara şifa dağıtırlarmış.

Yıllar ilerlemiş doğal ilaçların yerine onların sentezlenerek muadilleri çıkarılmış. İnsanlar doğal ilaçları unutmuş ve ilaç endüstrisinin kendisine sunduğu ilaçları kullanır olmuştur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu