Gebelik

Hamilelik Dönemi Depresyonu İçin Çözüm Önerileri

Anne adayları hamilelik süreci boyunca depresyon ile karşı karşıya gelebilir. Önceden alınan önlemler ile bu dönemdeki sorunları ortadan kaldırmak da mümkündür.

Hamilelik Dönemi Depresyonu Belirtileri

Anne adaylarına sunulan hamilelik dönemi depresyonu için çözüm önerileri ile bu süreçteki ruhsal sorunların aşılması sağlanır. Hamilelik anne adayları için son derece özel bir dönemdir. Bu dönemde annede pek çok değişiklik de meydana gelir. İşte meydana gelen bu değişiklere kimi zaman anne adayları kolay bir şekilde uyum sağlayamaz. Uyum sağlayamaması nedeni ile de depresyon belirtisi başlar.

Hamilelik Döneminde Depresyon.

Hamileliğin erken ya da geç yaşta yaşanılması depresyonun sıklığı üzerinde de bir değişkenlik oluşturur. Erken yaşta hamile kalan kadınların depresyon ile karşılaşma olasılığı geç yaşta hamile kalan kadınlara oranla çok daha fazladır. Çünkü erken yaşta bebek ile yaşamak ve onun bakımını üstlenme gibi konularda kişiler kendilerine güvenemez. Bu da hamilelikte depresyon sorununu ortaya çıkarır. Anne adayı bir anda karamsarlığa kapılır. Bu karamsarlık ile birlikte de hayattan aldığı zevkte bir azalma söz konusu olur.

Hamilelik Döneminde Stresten Uzak Durun

Hamilelikte oluşan depresyonun en belirgin sebebi strestir. Bu dönemde anne adayları ne kadar fazla stres yaşarsa hamile olma ihtimalleri de o ölçüde artar. Anne adayları stresten uzak durarak hamileliğini en doğru şekilde yaşar.

Stresi arttırıcı nedenler arasında uyku bozuklukları gelir. Hamilelikte yeni duruma alışıncaya kadar uykuda bir takım bozukluklar da oluşabilir. Anne adayının tam anlamı ile uykusunu alamaması ya da farklı sebepler içerisine girmesi gibi sebeplerden dolayı depresyon ortaya çıkar. Hamilelikte depresyonu önleme konusunda anne adaylarının sakin bir hayat tarzına sahip olması önemlidir. Stresten uzak kalmak bebeğin sağlığı için de oldukça iyi olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu