Gebelik

Hamilelik Döneminde Obeziteye Dikkat

Ülkemizde ve dünyada hızlı bir şekilde artan obezite tehlikesi son dönemlerde gebeleri de etkisi altına almaya başlamıştır.

Hamilelik Döneminde Obezitenin Zararları

Sağlık Bakanlığının açıklamalarına göre hamilelikte obezite anne ve çocuk sağlığı için ciddi bir tehlike oluşturur. Tüm dünyada obezitenin artış göstermesi obezite anne adaylarının artmasını ortaya çıkarır. Değişen hayat koşulları içerisinde insanların beslenme düzeni kilo almaya elverişli bir hale dönüşür. Günlük hayatta hareket alanının azalması ile birlikte de ortaya obezite sorunu olan anne adaylarının çıkması gözlemlenir.

Anne adaylarının obezite sorunu ile hamile kalması hem kendi sağlığı hem de bebeğinin sağlığı için büyük riskler oluşturur. Hamilelik döneminde obeziteye dikkat etmek anne adaylarına önerilir. Bu sayede aşırı kilo sorununda ortaya çıkan pek çok sorun ile anne adayları karşılaşmaz.

  • Obezite sorun olan anne adaylarında oluşabilecek en önemli sorunlar arasında düşük riski yer alır. Anne adayları ilk 20 haftalık süreçte düşük tehlikesini taşırlar. Ancak bu durum oldukça düşük bir ihtimalle anne adayının karşısına çıkar. Ancak obezite sorunu olan anne adaylarının taşıdıkları bu düşük riski çok daha fazladır.
  • Gebelikte oluşan diyabet pek çok kadının korku yaşamasına sebep olur. Ancak bu durum aşırı kilolu anne adaylarında daha sık karşılaşılan bir durumdur. Obezite sorunu olan gebeler, normal bir gebeden 3 kat daha fazla diyabet riski içerisinde bulunurlar.
  • Aşırı kilolu anne adaylarını bekleyen bir diğer tehlike ise doğumun güç olmasıdır. Normal doğum, bebeği dünyaya getirmenin en sağlıklı halidir. Artık aksi doktor tarafından önerilmedikçe anne adaylarının normal doğum yapması istenir. Ancak Obezite sorunu olan gebeler doğum esnasında bebek kilolu olacağı için daha büyük doğum güçlüğü yaşarlar.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu