Sağlık

İnfertilite Tedavisi

İnfertilite Tedavisi 1

 

            İnfertilite tedavisi için öncelikle infertilitenin hangi sebeplerden kaynaklandığı bulunmalıdır. Bu sebepler eşlerden herhangi birinde olabileceği gibi, her ikisinde de görülebilmektedir. Her 7 çiftten birinin yaşadığı infertilite yani kısırlık, günümüz teknolojisinde ve tıbbi müdahaleler sayesinde neredeyse %90 oranında başarı sağlanabilen bir problemdir. Aslında bir hastalık olmayan, ancak bazı patolojik ya da hormonal etkiler sonucu ortaya çıkaninfertilite. Sebebi bulunduktan sonra tedavisi yüksek oranda mümkün olabilen bir durumdur.

Sebeplerine göre, belirlenen tedavi şekilleri değişiklik gösterir. Örneğin yumurtlama ile ilgili bir sorun olduğu tespit edilmişse, ovulasyon indüksiyonu yani yumurtlama tedavisi yapılmalıdır. Sebeplerine bağlı olarak uygulanan infertilite tedavisi için sebepleri ve tedavi şekilleri başlığı altına açıklamak daha doğru olacaktır.

Yumurtlama Tedavisi ve Aşılama

Yumurtlama tedavisindeki amaç, yumurtanın atılması, gerekli olgunluğa gelmesi ve çatlamasını sağlamaktır. Bu tedavi adetin üçüncü gününde hap veya iğne ile başlatılır ve gerekli olgunluğa ulaşması sağlanır. 18-20mm çapında olması yumurtanın yeterli olgunluğa eriştiği zamandır. HCH adındaki bir ilaçla yumurtanın çatlaması sağlanır ve çiftlerden bu günlerde cinsel ilişkiye girmeleri beklenir. Ancak bu esnada aşılama yapmak da mümkündür. Aşılama işlemi için erkekten alınan sperm örnekleri, belirli oranda güçlendirilerek sağlıklı ve güçlü olduklarından emin olunduğunda rahme şırınga edilir. Bu sayede döllenme olasılığı daha çok yükselmiş olacaktır.

İnfertilite Tedavisi 

İnfertilitede Ameliyat Tedavisi

Genellikle histereskopi ya da laparoskopi ile yapılan infertilite tedavisi amaçlı ameliyatlar, problemin giderilmesinde oldukça etkili yöntemlerdir. Örneğin polip benzeri oluşumlar, çikolata kistleri ve septum durumlarında ya da fallop tüplerinin tıkanıklıklarında sık sık başvurulan ameliyat tedavisi sayesinde başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi (IVF-ICSI)

Bu uygulama genellikle iki tüpü tıkalı olan kadınlarda ya da sperm sayısı yeterli olmayan kişilerde uygulanmaktadır.  Ayrıca çeşitli tedavi şekilleri uygulanmış fakat çocuk sahibi olamamış çiftler içinde uygulanmaktadır. Bu işlemin gerçekleştirilmesi için baba adayından alınan sağlıklı sperm örnekleri ve anne adayından alınan yumurtalar, laboratuar ortamında döllenerek, anne rahmine yerleştirilir. Bu yöntem, infertilite tedavisi için uygulanan yöntemleri arasında en etkili olan yöntemdir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu