Diyet

İngiliz Tıp Adamlarına Göre Şişman Biri Nasıl Zayıflar?

 

İngiliz Tıp Adamlarına Göre Şişman Biri Nasıl Zayıflar?

Şişmanlar için; çeşitli çevrelerce sayısız diyet ve zayıflama metotları geliştirilmiş, ne yazık ki zamanla bunların pek de işe yaramadığı gözlenmiştir.

Özellikle ileri ki yaşlarda ortaya çıkan kalp rahatsızlıkları, şeker hastalığı, damar sertliği gibi hastalıklara neden olarak kabul edilen şişmanlık konusunda, ilginç fikirler ortaya atılmıştır.

Şişmanlık konusunu çeşitli yönleriyle inceleyen İngiliz tıp otoriteleri, şişmanlığın tedavisi ile ilgili sağlam ve gerçekçi ilkeleri belirlediler.

İngiltere’de yayınlanmış olan ‘Biriths Medikal Journal’ dergisinde yer alan araştırma yazısına göre, zayıflama evresinde ‘diyetten ziyade alışkanlıkların değişmesi gerekiyor’. Yazıda idealı olarak gösterilen diyetlerin yararı olmayacağı, bilhassa tehlikeli olabileceği bile belirtilerek, zayıflama sürecinde şeker gibi, alkol gibi ve yağ gibi yüksek kalori sağlayan gıdalardan kaçınılarak, üç öğün yemek yemeye devam edilmesi gerektiği belirtiliyor.

Zayıflama ve irade arasında önemli bir bağ olduğuna yer verilen yazıda, ‘hastanın ruhsal ve psikolojik olarak kendisini zayıflama konusunda hazır hissetmesi ve zayıflamaya kesin olarak irade göstermesi gerektiği’ söyleniyor.

İngiliz Tıp Adamlarının yapmış olduğu deneylere ve araştırmalara göre, şişmanlara vermiş olduğu 13 altın tavsiye ise şöyle;

1- Edinilmiş alışkanlıklar, diyetten çok daha önemlidir. Alışkanlıklarınızı değiştirin, diyetinizi değil.

2- Zayıflama süreci kısa değildir, sabır gerektiren bir evredir.

3- Oldukça idealı diyetlere itibar etmeyin, işe yaramaz ve hatta tehlikeli boyutlara ulaşabilir.

4- Zayıflamaya karar verdiğinizdeki ilk üç-dört hafta süresince, haftada 2 kilo, sonraki diğer haftalarda ise, her hafta sadece 1 kilo vererek zayıflamak en sağlıklı yol olacaktır.

5- Daha önce yediğiniz yemeklerden daha az miktarlarda olacak şekilde yemek yiyin. Daha önceden almış olduğunuz kalorilerin hemen hemen yarısını almaya özen gösterin.

6- Tıbben en uygun ve en doğru kalori miktarı, kadınlar için günde 1000 kalori, erkekler için günde 1500 kaloridir.

7- Şeker ve yağ gibi gıdaları tüketmekten artık vazgeçin.

8- Her gün, günde 3 öğün yemek yeme alışkanlığınızı asla bırakmayın ve devam ettirin.

9- Çok önemli olan karbonhidrat, protein, yağ ve vitaminler gibi 4 besin grubundan belirtilen oranlarda almaya özen gösterin.   Birine daha çok ağırlık verip, diğerlerini almamazlık yapmayın.

10- Kalorisi düşük olan yiyeceklerin miktarını, her geçen gün biraz daha artırarak tüketin.

11- Tavsiye edilen özel diyetlere karşı yönelmeyin, oldukça gereksizdir.

12- İştah açıcı olarak görülen besinleri almayın, asla yemeyin. Çünkü, size çok cazip gelen ve canınızın çok istediği yiyecekler, oldukça kalorilidir ve sizin ihtiyacınız olan besinler değildir.

13- Zayıflama sürecinde, her gün neler yediğinizi mutlaka bir kenara not edin. Böylece, ilerideki yaşantınızda neleri yiyeceğinizi ve neleri yemeyeceğinizi tespit etmiş olursunuz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu