Güzellik

Kolajen Kaynağı İçeren Besinler Nelerdir?

Kolajen Kaynağı İçeren Besinler Nelerdir? Kolajen, kırışıklıkları önlemekten çok daha fazlası, hücrelerin, eklemlerin ve kasların korunması ve bütünlüğü için gereklidir.

Kolajen Kaynağı İçeren Besinler Nelerdir? Yaşam boyunca vücudumuz bu proteini doğal olarak üretir, ancak zamanla üretimi azalır. Bu nedenle de kolajen kaynağı besinler hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Bu yazımızda kolajen kaynaklarını sıraladık.

Tavuk

Sığır eti gibi tavuk ve kıkırdağı da kollajen açısından zengindir. Hayvanın önemli miktarda bağ dokusu vardır ve mevcut kolajenden en iyi şekilde yararlanmak için boyun ve diğer kıkırdakların yenmesi önerilir. Tavuk kemik suyu aynı zamanda tip 2 kolajen açısından en zengin besinlerden biridir.

Yumurta

Kolajen kaynağı besinler arasında öne çıkmaktadır. Yumurta akı, bağ dokusu içermemesine rağmen kolajen oluşumunda önemli bir amino asit olan prolin açısından zengindir. Bütün yumurtayı tüketmek, vücudun ihtiyaç duyduğu iyi miktarda protein ve besin sağlar.

Fındık ve Diğer Yağlı Tohumlar

Kolajen üretimine katkıda bulunan sadece hayvansal gıdalar değildir. Kaju fıstığı ve diğer yağlı tohumlar, kolajen sentezinde temel mineraller olan çinko ve bakır içerir.

Fasulye

Veganlar ve vejeteryanların tüketebileceği besinler serisinden olan fasulye, kolajen sentezi için gerekli olan proteinler, bakır ve diğer amino asitler açısından zengindir.

Sarımsak

Bağışıklık için ve yemeklere özel bir tat vermek için mükemmel olan sarımsak, kollajenin parçalanmasını önleyen ve sentezlemeye yardımcı olan bir mineral olan kükürt açısından da yoğundur.

Turunçgiller ve Kırmızı Meyveler

Daha önce de belirttiğimiz gibi, proteinlerde bulunan kollajen, vücutta onu değiştirmek için tek başına hareket etmez. C vitamini, mükemmel bir antioksidan olmasının yanı sıra bu süreçteki ana müttefiklerden biridir. Portakal, böğürtlen, yaban mersini, limon, ananas, guava, kivi ve diğer birçok meyvede bol miktarda C vitamini bulabilirsiniz.

Kolajen Üretimini Bozan Besinler

Yukarıda gösterilen gıdaların günlük alımını sürdürmenin yanı sıra, bazı alışkanlıkların ve gıdaların kolajenin sentezini ve emilimini engelleyebileceğini hatırlamak da gerekir. Stres, aşırı alkol tüketimi ve sigara bu noktada zararlıdır. Ayrıca ekmek, kek ve makarnalarda bulunan beyaz un gibi kollajenin kendini tamir etme kabiliyetine müdahale eden şeker ve diğer rafine karbonhidratları yemekten kaçının.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu