Sağlık

Koltuk Altı Kalp Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Koltuk Altı Kalp Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır? Koltuk altı kalp ameliyatı, bir kalp ameliyatı çeşididir. Sizler de koltuk altı kalp ameliyatı nedir, nasıl yapılır öğrenmek için makalemizi okumalısınız.

Koltuk Altı Kalp Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır? sorusu bu ameliyatı geçireceklerin veya kalp ameliyatı için yöntem araştırmasında olanların cevabını merak ettiği bir soru olabilir. Ameliyat yöntemlerine hastanın durumuna ve rahatsızlığına göre karar verilmektedir. Koltuk altı kalp ameliyatı da bir kalp ameliyatı yöntemidir. Peki, koltuk altı kalp ameliyatını nasıl yapılır? Öncelikle bu yöntem ile ameliyat olup olamayacağınıza doktorunuzuz karar vermesi daha doğru olacaktır.

Koltuk altı kalp ameliyatı, açık kalp ameliyatlarına göre daha hızlı iyileşme gösterilen ve ameliyattan sonra çok daha rahat hareket edebildiğiniz bir yöntemdir. Koltuk altı kalp ameliyatınız göğüs kemiğiniz ve kaslarının kesilmeden gerçekleştirilir. Bu da birçok yönden daha rahat olmanızı sağlar.

Koltuk Altı Kalp Ameliyatı Nedir?

Koltuk altı kalp ameliyatı, kalp ve damar rahatsızlıklarının göğüs kemiği ve kaslar kesilmeden koltuk altı bölgesinden küçük kesiler ile ameliyat edilip iyileştirilmesini sağlayan ameliyat yöntemine denmektedir. Açık kalp ameliyatına oranla az komplikasyon görülen bir ameliyattır. Göğüs kafesine zarar verilmediği için açık kalp ameliyatına göre oldukça konforludur.

Koltuk Altı Kalp Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu bilgilerden sonra “koltuk altı kalp ameliyatı nasıl yapılır?” sorusunun cevabını merak etmeniz oldukça normaldir. Koltuk altı kalp ameliyatı, koltuk altı bölgesinde küçük kesiler oluşturarak gerçekleştirilir. Bu küçük kesiklerin yeri hastalığın durumuna göre sağ veya sol koltukaltında olabilir. Bu ameliyatlarda hiçbir kemik ve kas kesilmez ve açılan küçük kesiler ile kaburgaların kalbe ulaşılarak ameliyat gerçekleştirilir.

Hangi Hastalıklarda Koltuk Altı Kalp Ameliyatı Uygulanır?

Koltuk altı kalp ameliyatı hakkında bilgi sahibi olduk. Bu ameliyat genç ve yaşlı hastalar için uygundur. Peki, “hangi hastalıklarda koltuk altı kalp ameliyatı uygulanır?” İşte koltuk altı kalp ameliyatı uygulanan hastalıklar…

  • Kalp tümörü
  • Mitral kapak tamiri ve değişimi
  • Koroner bypass
  • Kalp deliği kapatılması
  • Aort kapak tamiri ve değişimi
  • Pulmoner kapak tamiri ve değişimi
  • Triküspit kapak tamiri ve değişimi
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu