Moda

Moda Nedir, Moda Kavramları Neyi İfade Eder?

Moda Nedir, Moda Kavramları Neyi İfade Eder? Moda belirli zaman aralıklarında gündeme gelen yaşam tarzıdır. Modada Amaç genellikle süslenme özentisi veya değişiklik olgusunu yansıtmaktır. İnsanların yaşam tarzı genellikle o dönemin moda kültür anlayışını göstermektedir.

Moda Nedir, Moda Kavramları Neyi İfade Eder? Moda ve kavramları insanların yaşantısında her zaman önlerine çıkmaktadır. Genellikle giyim kuşam, ayakkabı aksesuar makyaj ve ev mobilyası ev tekstili gibi alanlarda kullanılmaktadır. Belirli bir zaman aralığında tüketilen trend ürünler o dönemin belirleyici parçalarını oluşturmaktadır.

Moda Kavramları

İnsanların ihtiyaçlarına göre üretilen malzemeler giyim, kozmetik, mobilya, araç gereç gibi ürünler modayla iç içedir. Örneğin bir giyim mağazasına gidildiği zaman alınacak ürünü tanıtırken moda kavramlarından faydalanılmaktadır. Bazen bir kazak veya ceketi tanıtırken o ürünün Hangi kumaş türünden olduğu belirtilmektedir. Triko kazak eşya soğuk ve İplik kazak arasın da dokuma ve malzeme yönünden farklılıklar olmaktadır. Mobilya modasında bazen lake sehpalar ön planda olurken bazen mermer sehpalar öne çıkabilmektedir.

Buradaki asıl amaç alınacak olan ürünlerin kavramlarının bilinmesi gerekmektedir. Hayatımızın her alanına yön veren moda ve kavramları işlerimizi kolaylaştırmaktadır. Bazı giyim moda kavramları şu şekildedir; abiye aba, ajur agraf alpaka, alamo anvelop, aplike batik, biye, capri, demode, domese, düşes empirme, elegance, gusto kavramlar geniş ağı ile devam etmektedir. Bunlardan bazıları;

Abiye

Kadınların genellikle özel gecelerde giydiği süslü gösterişli dekolteli elbiselerdir. Abiye özel günlere hitap ettiği için ekonomik açıdan biraz masraflı olmaktadır. Kullanılan kumaş türü genellikle dantel, tül ve saten olmaktadır.

Agraf

Agraf giyim, mobilya, araba gibi eşyalarda karşılıklı uçların birbirine tutturulması ile kapatmaya yarayan küçük metal çengelleri ve ya halkaların tutturulduğu yardımcı malzemedir. Agraf çok işlevsel yapısı ile bulunmaz yardımcı bir malzemedir. Agraf korse sütyen zıbın gibi kıyafetlerde kullanılmaktadır. Agraf Mobilya ürünlerinde yedek parça görevi görmektedir. Parçaları birbirine geçirmesi için kullanılan agraf araçlarda da kullanılmaktadır.

Demode

Genellikle modası geçmiş kıyafetler için kullanılan bir terimdir. Demode geçmiş dönemlere yansıttığı için genellikle çok sıcak bakılmaz.

Aplike

Aplike düz veya desenli işlenmiş bir kumaşın motiflerinin farklı bir kumaş üzerine uygulanarak kullanılmasıdır. Genellikle kırkyama tekniklerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Fon kumaş, metal gereçler, deri kumaş aplike için kullanılan malzemelerdir.

 

 

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu