Sağlık

Pizza Kilo Yapmıyor!

Dr. Yavuz Dizdar tarafından yapılan açıklamaya göre pizza kilo yapmıyor. Ancak pizzanında mutlaka ve mutlaka tam buğday unundan yapılması ve iyi bir şekilde mayalanması gerekiyor. İstanbul Üniversitesi öğretim üyelerinden olan Yavuz Dizdar, pizzanın doğru malzemelerle hazırlanması halinde oldukça besleyici bir ürün haline geldiğini açıkladı.

Pizza Besleyicidir!

Pizzanın içerisinde bulunan maddelerin oldukça besleyici olduğunu ve fazlasıyla dengeli bir yiyecek olduğunu söyleyen Dizdar, pizzadaki domates sosunun peynirin ve diğer sebzelerin birlikteliğinde harika bir lezzet ve besleyici ürün ortaya çıktığını söyledi. Ayrıca pizza hamurunun ince olmasından dolayı fazlaca karbonhidrat içermediğini ve dengeli bir şekilde doyurduğundan bahsetti.

Fast Food Değil!

Kapari, zeytin, biber ve mantar gibi ürünlerin fast food gıdalara girmediğini ancak sosis ve salam gibi ürünlerin kullanılmasından dolayı bu şekilde görüldüğünü söyleyen Dizdar, sucuk ve sosis gibi ürünlerin kaliteli olması, taze olması gibi durumlarda pizzanın sağlık açısından sorun olmayacağını da açıkladı. Kullanılan malzemelerin kalitesine göre pizzanın kilo yapmayacağına da değinen Dizdar, İtalyanların sürekli pizza tüketmesine rağmen zayıf insanlar olduğuna da değindi.

Dengeli Beslenmek İsteyen Pizza Yesin!

İnsanların hamur işi gibi ürünleri çok sevdiğini ve pizzanında hamur işi olmasına rağmen içerisindeki hamurun az miktarda karbonhidrat içermesinden dolayı sağlıklı olduğunu söyleyen Dizdar, pizzanın hamur işi olmadığını lezzetini üzerindeki bileşenlerden aldığını söyledi. Pizza hamurunun mayasının ise sağlıklı olup üzerindeki maddeleri daha lezzetli hale getirdiğini açıkladı.

Ev Pizzası Her Zaman İyidir!

Pizzanın evde yapılmasının daha sağlıklı olduğuna da değinen Dizdar, pizzanın hamburgerden açık ara önde olan bir besin olduğuna da değindi. Hamburgerlerin pizzaya göre daha fazla işlemden geçtiğini ve etlerinin uzun süre saklanabilir olması için içerisinde fazlaca etken madde bulunduğunu da açıkladı.

Pizza Abur Cubur Değildir!

Pizzanın içerisindeki maddelerden dolayı abur cubur sınıfına girmediğini de açıklayan Dizdar, malzemenin iyi olması halinde hastalıkları giderici ve çocuklara dost olan bir yiyecek olarak tanımladı. Aşırıya kaçmadan yenilmesi halinde fazla tüketimin önüne geçilebileceğini de sözlerine ekleyen Dizdar, dondurulmuş pizza ürünleri tüketmemek gerektiğini de söyledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu