Diyet

Yaşa Göre Beslenme Ve Diyet

İnsanların zayıflamak istediğinde düştüğü hataların başında yaşa göre beslenme ve diyet konusunda bilgi eksikliği gelir. Her yaştaki kişinin ihtiyacı olan vitamin ve mineraller birbirinden farklıdır. Obezite problemi olan bir çocuk ile aynı problem nedeni ile sorun yaşan yetişkinlerin beslenme programları farklı bir şekilde oluşturulur. Bu nedenle de herkesin yaşına uygun beslenme programı oluşturması gerekir.

Çocukluk Dönemi Beslenme

Obezite hastalığındaki artış ile birlikte, çocuklar bu problem ile daha sık bir şekilde karşılaşır. Artık değişen yaşam şartları sonucunda çocuklarda diyet ihtiyacı ortaya çıkar. Sağlıklı bir şekilde kilolarından kurtulması için de yaşına uygun bir program gereklidir.

Çocukların diyet programları öncelikle doyurucu besinlerden olmalıdır. Çünkü yetişkinler için yarı aç hazırlanan diyetler çocuklar için uygun değildir. Çocuğun yediği yemekten doyması bir zorunluluktur. Doyurucu besinler mutlaka besleyici özellik ile çocuklara verilmelidir. Örneğin çocuk diyet listesinde ilk sırada proteinler yer alır. Ayrıca bu dönemde folik asit ihtiyacı da önemlidir. Çocukların folik asit ihtiyacını karşılayacak besinler diyet programlarına eklenmelidir.

Yetişkin Dönemi Beslenme

Çocukluk döneminde, özellikle de ergenlik döneminde kilo alıp verme daha hızlı bir süreçtir. Yetişkinliğe geçildikçe, kilo alıp verme hızında da bir artış durumu söz konusu olur. Yetişkin kişiler bilinçli bir diyet programı ile kilo vermeyi hızlı hale getirebilir.

Yetişkin dönemindeki bir kişinin vücudundaki en büyük eksik kalsiyumdur. Bu nedenle de kalsiyum yönünden zengin besinler, diyet programına eklenmelidir.

Yaşlılık Dönemi Beslenme

Yaşlılık dönemi, diyet programına en fazla dikkat edilmesi gereken zamandır. Bu dönemin en büyük sorunu yağlanmalıdır. Bu nedenle de daha düşük kalorili ürünler tercih edilmelidir. Ayrıca spor programı da bu dönemde arttırılmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu