Sağlık

Yüksek Tansiyon Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Yüksek Tansiyon Nedir ve Belirtileri Nelerdir? Her yaştan insanda görülme ihtimali bulunan rahatsızlıklardan biri de yüksek tansiyon. Bu rahatsızlık ağırlıklı olarak yaşlı bireylerde ortaya çıksa da kimi çocuklarda da yüksek tansiyon durumundan söz edilebilmektedir.

Yüksek Tansiyon Nedir ve Belirtileri Nelerdir? Ciddi rahatsızlıklardan biridir ve mutlaka doktor kontrolünde tedavi şarttır. Çoğu insanın muzdarip olduğu konulardan biri de yüksek tansiyon. Peki, bu hastalığın belirtileri neler? Yüksek tansiyonla alakalı bilinmesi gerekenleri inceledik. İşte yüksek tansiyon belirtileri

Hipertansiyon olarak da bilinen ve basıncın yıllar içinde kademeli olarak arttığı yüksek tansiyon vakalarında, vücut uyum sağladıkça semptomların ortaya çıkması nadirdir. Yüksek tansiyon belirtileri aşağıdaki gibidir:

Mide Bulantısı

Yüksek tansiyon oksijenlenmeyi azaltır, baş ve omurilikte basıncı yükseltir, bu da sinir sisteminin işlevlerine yansır ve mide bulantısına neden olur.

Baş Ağrısı

Artan kan basıncı, bazı kişilerde baş ağrısına neden olabilen ağrıya duyarlı bazı sinirleri sıkıştırmanın yanı sıra baştaki kan dolaşımını azaltır.

Uyuşukluk

Yüksek tansiyon belirtileri arasında uyuşukluk da var. Beyne ve tüm vücuda oksijen akışını azaltarak, yüksek tansiyon yorgunluğa ve uyuşukluğa neden olabilir.

Boynun Arkasında Ağrı

Yüksek tansiyon, başta ağrıya duyarlı bazı sinirleri sıkıştıran artan basınç nedeniyle ensede alına yayılan ağrıya neden olabilir.

Kulak Çınlaması

Kulak çınlaması, kan akışının azalması veya yüksek tansiyonun neden olduğu kulaktaki sıvıların viskozitesinin artması sonucu olabilir.

Gözlerde Küçük Kan Lekeleri

Yüksek tansiyon, kanın gözlere sızmasına neden olan bir grup kan damarı değişikliği olan hipertansif retinopatiye yol açabilir.

Nefes Almada Zorluk

Zor nefes alma durumu da yüksek tansiyon belirtileri arasında sayılır. Bu belirti, yüksek kan basıncının kan akışını azaltması ve böylece oksijenin akciğerlere taşınmasını zorlaştırması nedeniyle ortaya çıkabilir.

Çift ya da Bulanık Görme

Yüksek tansiyon, retinadaki kan damarlarına ve sinirlere zarar vermenin yanı sıra retinadaki sıvı konsantrasyonunu artırarak çift veya bulanık görmeye neden olabilir ve daha ciddi vakalarda körlüğe yol açabilir.

Çarpıntı

Yüksek tansiyonda arterler daha dardır, bu da kalbe giden kan akışını azaltır ve kalp atışında değişiklikler olan kalp çarpıntısına neden olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu