Sağlık

Zeytin Ömrü Uzatıyor

Kahvaltıların olmazsa olmazları arasında yer alan zeytinin faydası elbette çok fazla! Akdeniz iklimine hakim olan ülkemiz zeytin bakımından en şanslı ülkelerden biridir. Çünkü onlarca farklı çeşit zeytin üretimi gerçekleşiyor. Ancak halen pek çok kişi bu muhteşem lezzetten kendini mahrum bırakabiliyor. Oysa zeytin sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen herkesin mutlaka tüketmesi gereken gıdalar arasında yer alıyor.

Zeytin Ömrü Uzatıyor
Zeytin Ömrü Uzatıyor

Uzun Ve Sağlıklı Bir Ömür İçin Zeytin Tüketin

Yapılan pek çok araştırma zeytinin faydası adına her geçen dönem yeni bilgilerin elde edilmesini de sağlıyor. En yeni bilgilerden biri de zeytinin ömrü uzattığı oldu. Sıklıkla zeytin tüketen insanların daha uzun yaşadığı, zeytin tüketmeyenlerin ise daha kısa bir ömre sahip olduğu bu araştırmalarda ortaya çıkan verilerden sadece biridir. Peki, zeytinin içerisinde bulunan hangi madde ömrün uzamasını beraberinde getiriyor?

Zeytin Ömrü Uzatıyor
Zeytin Ömrü Uzatıyor

Araştırmalara göre bu madde oleuropein adını taşıyor. Kanserin en büyük düşmanı olan bu madde sayılı gıdada bulunuyor. Bunlardan biri de zeytin! Bu madde ömrü uzatmakla kalmıyor, daha sağlıklı bir yaşam sürülmesine de yardımcı oluyor. Çünkü içerisinde hastalıklara karşı vücudu koruyan pek çok madde barındırıyor.

Zeytin sadece oleuropein maddesini değil aynı zamanda A, D, K ve E vitaminleri de içeriyor. Dolayısıyla bu vitaminler de vücudun en temel gereksinimlerinden biri olduğundan zeytinin tek başına sağlığınıza büyük katkılar yaptığını söyleyebiliriz. Zeytin tüketmeyenler en azından zeytin yağı tüketmeye özen göstermelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu