Sağlık

Adet Gecikmesinin Nedenleri, Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet Gecikmesinin Nedenleri, Adet Gecikmesi Neden Olur? Kadınların sıkça yaşadığı sorunlardan birisi de düzensiz adet sorunu adet gecikmesi sorunudur. Birçok nedeni olan bu sorunun nedenlerini sizin için ele aldık.

Adet Gecikmesinin Nedenleri, Adet Gecikmesi Neden Olur? Adet gecikmesi sorunu halk arasında hamilelik nedeniyle kaynaklandığı herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Fakat her adet gecikmesi bu sorundan kaynaklanmaz bu sorunun kaynakları için birden fazla neden de bulunmaktadır.

Adet Gecikmesi Nedir, Adet Gecikmesi Ne Demektir?

Adet gecikmesi sorunu nededir sorusunun cevabı olarak adet kanamasının beklenen tarihte gerçekleşmemesinden kaynaklanan bir durumdur. Bu soruna tıb tabiriyle “amenore”  adı verilmektedir. Burada düzenli olarak adetler her ay geciktikten sonra seyrekleşme durumu olursa da buna adet seyrak görme denir buna da tıp dilinde oligomenore denilmektedir.

Normal düzeyde bir adet dönemi 21 gün ile 35 gün arasında sürmektedir. 35 günden daha uzun süren adetler adet gecikmesi olarak tanımlanmaktadır. Adet kanamasının tanımına bakacak olursak adet kanaması rahim içinde zarın dökülmesi demektir.

Bazı durumlarda yumurta olmadığı için adet yaşanmaz bu durumlar gebelik, emzirme periyodu ve yumurta dönemleridir.

Adet Gecikmesinin Nedenleri, Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet gecikmesinin nedenlerine bakacak olursak özellikle üreme döneminde ki bir kadında ilk muhtemel sebeb olarak gebelik olarak görülmektedir. Normal de adet gören bir kadında yer alan adet kanamasının gecikmesi sorununda öncelikle gebelik testi yapılmaktadır. Eğer kişi de gebelik durumu yoksa da diğer nedenlerden de kaynaklandığı söylenebilir bu nedenle bu durumun araştırmasına gidilir.

Adet gecikmesinin nedenleri arasında da en sık görülen nedenlerden birisi de yumurtanın geliştiği folikülün uzun süreliğine çatlamamasıdır. Burada kadınların çoğunda görülen bu sorun yılda bir defa veya birden fazla siklüs yumurtanın çatlamaması sorunu yaşanabilmektefakat bu sorun pek çok defa da bir kaç günlük olarak yaşandığı için fazla önemsenmemektedir.

Bu sorunun diğer nedenleri arasında da hormonal nedenler, tiroid bozuklukları ve üreme organları ile yaşanan diğer sorunlar da sayılabilir aynı zamanda çeşitli tümörler, yeme bozuklukları da bu sorunların kaynakları arasında yer alabilmektedir. Adet gecikmesi tedavisi için mutlaka uzman hekime başvurmanız gerekebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu