Sağlık

Adet Sancılarını Azaltma Yollar

Kadınların oldukça azı çekmesine neden olan adet sancıları için bir takım yöntemler kullanarak, bu acıyı azaltabilirsiniz.

Adet Sancılarından Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Kadınları her ay etkisi altına alan regl sancıları bu dönemin son derece sorunlu bir şekilde geçmesine neden olur. Kadınlar da hayatlarını son derece olumsuz etkileyen bu acıdan kurtulmanın yollarını alır. Bu sayede adet döneminde yaşanılan acılar ortadan kaldırılarak sorunsuz bir şekilde regl dönemini geçirmeyi amaçlar. Bunun için yapılacaklardan bazıları şunlardır:

  • Regl başlangıcında hemen ağrı kesicinin alınması gerekir. Pek çok kadın ağrı kesici kullanmak için ağrının dayanılamaz noktaya ulaşmasını bekler. Oysa bu son derece yanlıştır. Ağrının ağrı kesici ile geçmesi için ilk hissedildiği anda tüketilmesi gerekir. Bu sayede de adet sancıları artmadan ağrıdan kurtulmanız sağlanır.
  • Karın alt kısmı en çok sancının hissedildiği bölgedir. Bu nedenle de bu bölgeye özel bir takım işler yapmak gerekir. Adet sancısı azaltmak için karnın alt bölgesini ovuşturabilirsiniz. Ya da sıcak su torbası kullanarak da bu bölgedeki ağrının azalmasını sağlayabilirsiniz. Sıcak su torbası kullanmak o bölgedeki kasların gevşemesini sağlar. Bu durum da o bölgedeki ağrıların azalmasını yardımcı olur.
  • Sıcak su torbası dışında ılık bir duş almak da sizin kendinizi daha iyi hissetmenize olanak sağlar. Bu nedenle de regl döneminde kadınlara sık bir şekilde ılık bir duş almaları önerilir.
  • Karın ağrısını hafifletme yollarından biri de küçük egzersizler yapmaktır. Küçük germe egzersizleri bu dönemde kendinizi daha iyi hissetmenize neden olur. Ayrıca yürüyüş yapmak da regl döneminde kadınlara iyi gelecektir.
  • Regl döneminde adet sancılarından kurtulma yolları arasında alkol ve sigaradan uzak durmak da gelir. Alkol ve sigara damarları daraltacağı için bu dönemde daha çok ağrı yaşanmasına neden olur.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu