Sağlık

Çiğ Fındıkla Gelen 10 Fayda!

Ülkemizde ve dünyada oldukça sevilen ve son yıllarda en çok tercih edilen çiğ fındığın faydaları tahmin edilenden çok daha fazla durumdadır.

Fındık günümüzde hem lezzeti hem de sağladığı faydalar anlamında da yıldızı parlayan besinler arasında yer almaktadır. Ülkemizde bol üretilen fındık çiğ ve işlenmemiş şekilde tüketildiğinde gün yüzüne çıkmamış birçok faydası bulunmaktadır. Çiğ fındık faydaları gerçek anlamda sağlık açısından oldukça önemi ve değerli faydalardır.

Çiğ Fındığın Bilinmeyen 10 Faydası

Ülkemizde odlukça fazla tüketilen fındığın işlenmemiş hali oldukça faydalı durumdadır. Çiğ fındığın az bilinen 10 faydası ise şu şekildedir;

  1. İçeriğindeki E vitamini ile bağışıklık sisteminin güçlendirmektedir.
  2. İçeriğindeki B6 vitamini ile sinirlerin sakinleşmesini sağlamaktadır.
  3. Beyin sağlığının korurken, kişinin zihinsel ve psikolojik olarak kendini daha rahat hissetmesini sağlamaktadır.
  4. Fındıkta bulunan yüksek orandaki protein, lif ve yağ oranı kişide tokluk hissi yaratmaktadır.
  5. Düzenli fındık tüketimi düşük kan yağlarına sebep olmaktadır. Buda diyabet riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.
  6. Fındık kalp dostu yağlar içermektedir. Düzenli fındık tüketiminin yapılan araştırmalar neticesinde kolesterolün yüzde 27 oranında düşürdüğü saptanmıştır. Ayrıca düzenli fındık tüketiminin kalp krizi riskini de azalttığı belirtilmektedir.
  7. Kanser oluşumuna sebep hücrelerin gelişimini engellemektedir. Fındıkta bulunan bir bileşik olan beta sitosterol meme ve prostat kanseri riskini önemli oranda azaltmaktadır.
  8. Fındıkta bulunan yüksek lir oranı bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlığın önlenmesini sağlamaktadır. Kabız olan kişilerin günde bir avuç çiğ fındık yemesi gerekmektedir.
  9. Fındığın içeriğinden bulunan yüksek miktardaki magnezyum kasların güçlenmesini sağlamaktadır. Kas yorgunluğunu ve kas kasılmalarını azaltıcı etkisi bulunmaktadır.
  10. Fındıkta bolca bulunan antioksidanlar cilde zarar veren serbest radikallerle mücadele ederken cildin daha sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Fındığın yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunmaktadır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu