Sağlık

Alzaymır Riski Çok Çocuk Sahibi Kadınlarda  Daha Yüksek

Alzaymır Riski Çok Çocuk Sahibi Kadınlarda  Daha Yüksek! Güney Kore ve Yunanistan’da yapılan bir araştırma sonucunda çok çocuk sahibi kadınlarda alzaymır riski daha yüksek çıktı.

Alzaymır Riski Çok Çocuk Sahibi Kadınlarda  Daha Yüksek! Güney Kore ve Yunanistan’da 3500’den fazla kadın üzerinde yapılan yeni bir araştırmaya göre, beş veya daha çok çocuk sahibi kadınlarda alzaymırı riski daha yüksek olabiliyor. Bu olasılık daha az doğum yapanlara göre %70 daha fazla olabilir. Demansı olmayan, beş veya daha fazla kez doğum yapmış kadınlar bile, yaygın olarak kullanılan bir bilişsel testte daha az çocuğu olanlardan daha düşük puan aldı.

Çalışma sadece 60 yaşından büyük kadınlara baktı; Her iki ülkede de test edilen kadınların yaş ortalaması 71’di.Çalışma ayrıca, bir veya iki eksik gebelik yaşayan kadınların, hiç hamile kalmamış kadınlara göre Alzheimer geliştirme olasılığının çok daha düşük olduğunu buldu. Aslında, kesintiye uğramış bir hamileliği olan kadınlar, riskin neredeyse yarısına sahipti.

“Hamilelikle İlişkiyi Bekliyorduk”

Seul Ulusal Üniversitesi’nde nöropsikiyatrist olan çalışma yazarı Dr. Ki Woong Kim, bir e-postada “Önceki araştırmalara dayanarak, doğumla birlikte hamileliğin Alzheimer hastalığı riski ile ilişkili olabileceğini bekliyorduk” dedi. “Ancak, eksik hamileliğin, araştırmamızın başında beklemediğimiz daha düşük Alzheimer riski ile ilişkili olmasına oldukça şaşırdık.”

Alzheimer, kişinin en basit görevleri bile yapamayacak duruma gelene kadar hafıza ve düşünme becerilerini yok eden, beynin ilerleyici bir zihinsel bozulmasıdır. Başladıktan sonra geri dönüşü olmayan hastalığın, beyinde beta amiloid plaklarının ve tau adı verilen nörofibriler yumakların birikmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

2016 Dünya Alzheimer Raporu, dünya çapında 47 milyondan fazla insanın demansla yaşadığını, yani İspanya nüfusundan fazla olduğunu söylüyor. Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde şu anda 5.5 milyon kişi Alzheimer ile yaşıyor; Bunların 3.4 milyonu kadın. Alzheimer Derneği’ne göre, 60’lı yaşlarındaki kadınların Alzheimer’a yakalanma olasılıkları, meme kanseri olduklarından iki kat daha fazladır.

Genlerle ilgisi Var

İlerleyen yaş, Alzheimer için en büyük risk faktörüdür ve kadınlar genellikle erkeklerden daha uzun yaşar. Ancak yaş tek faktör değildir. Araştırmalar, kadınların aynı yaş ve zihinsel durumdaki erkeklere göre daha fazla amiloid plaka sahip olma eğiliminde olduğunu gösteriyor; diğer çalışmalar, hafif hafıza sorunları olan veya anestezi ile ameliyat olan kadınların erkeklerden daha hızlı azaldığını buldu. Ve bir Stanford araştırması, genetik bir risk faktörü olan ApoE-4 genini taşıyan kadınların, ApoE-4’ü olmayan kadınlara göre iki kat daha fazla Alzheimer geliştirme olasılığının olduğunu buldu.

Hayvan Deneyleri Yapıldı

Uzman bilim insanı şu açıklamayı yaptı: ”Hem hayvanlarda hem de insanlarda östrojen, ılımlı bir şekilde yükseldiğinde nöro-koruyucu, aşırı yükseldiğinde ise nörotoksiktir.” Hamilelik hormonal bir hız trenidir. İlk üç aylık dönemde östrojen seviyeleri ılımlı bir şekilde yükselir ve ardından hamileliğin geri kalanında hızla yükselir.” Kim, üçüncü trimesterde östrojen seviyelerinin doğal adet döngüleri sırasındaki zirve seviyelerinden “40 kata kadar daha yüksek” olabileceğini söyledi. Doğumdan sonraki dört gün içinde çoğu kadın için östrojen seviyeleri hızla ortalama seviyelere düşer.

Aynı zamanda, hamilelik sırasında progesteron ve kortizol adı verilen stres hormonu seviyeleri hızla yükselir, ancak bebek doğduktan sonra düşer. Kime göre, bu dengesizlikler, çalışmasının olağandışı sonuçlarını etkileyebilir.

Düşük riskinin genelde gebeliğin ilk üç ayında meydana geldiği, hamileliğin ilk üç ayında mütevazi bir şekilde yükselen östrojen seviyelerinin Alzheimer hastalığı riskini azaltmak için optimal aralıkta olması gündeme gelebilir

Ancak, kadınları sürekli olarak yüksek düzeyde östrojen ve stres hormonlarına maruz bırakarak, ardından ani geri çekilmeler ve böylece beyin rezervini azaltarak, çok fazla doğum tam tersini yapabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu