Sağlık

Beyin Anomalisi ile Doğan Angel’in “Ev Hapsi” Bitti 

Beyin anomalisi ile doğan Angel’in “ev hapsi” bitti ve minik kız yeni yüzüne bu şekilde kavuşmuş oldu.

Beyin anomalisi ile doğan Angelin ev hapsi” bitti. Doğuştan ensefalose hastası olan Angel Salon artık yeni yüzüne kavuştu ve yıllarca süren ev hapsinden kurtuldu. Dört yıl önce Angel – ya da bilinen adıyla Precy – Filipinler’de bir devlet hastanesinde doğdu.

Anne Cypres, dördüncü çocuğu doğduktan sonra uğursuz bir sessizliği hatırlıyordu. Çünkü Angel diğer bebekleri gibi ağlamadı ve tedavi için hemen başka bir hastaneye götürüldü. Bir doktor Cypres’e bir şeylerin yanlış olduğunu açıkladı, ancak Cypres beş gün sonra bebeğiyle tanışana kadar işlerin ne kadar kötü olduğunu fark etmedi.

Anne Cypres, “Onu ilk gördüğümde çok ağladım” diyor. “Ona her baktığımda ağladım ve durumu için kendimi suçladım.”

Yıllar Süren Çaresizlik

Doktor, Angel’a beyni çevreleyen kafatası ve doku rahimde normal şekilde kapanmadığında ortaya çıkan bir beyin fıtığı olan ensefalosel teşhisi koydu. Doktorlar buna neyin sebep olduğunu bilmiyorlar, ancak bu sorun Güneydoğu Asya’da yaygın.

Bu fıtıklar başın önünde, yanında veya arkasında oluşabilir ve şiddetine bağlı olarak bebeğin beyninin küçük veya büyük bir kısmını kapsayarak hasara ve fonksiyonel sorunlara neden olabilir.

Angel dört aylıkken, ailesi fıtığın beyinden ayrıldığından ve mühürlendiğinden emin olmak için Filipinler’deki ameliyat için yaklaşık 5500 dolar topladı. Bu, beyninin fıtığa dökülmesini ve sorun yaratmasını önlemeye yardımcı oldu.

Ameliyat başarılı geçti ve Angel’ın beyin hasarı olmadan geliştiği görüldü. Ama fıtık hala sol gözünün çoğunu kaplıyor ve burnunu eziyor, diğer çocuklar gibi özgürce koşmasını, oynamasını, nefes almasını ve uyumasını zorlaştırıyordu. Sık sık yumruyu tutar veya görebilmek için bir yandan diğer yana hareket ettirirdi, bu iki eliyle oynamaya çalışırken bir engeldi. Geceleri bazen nefes almasını engellediği için sırt üstü uyuyamadı.

Ev Hapsinden Çıkış

Angel’ın annesi her zaman diğer çocukların kızından korkacağını biliyordu. İnsanların bakışlarını görmüştü. Kızlarını korumak için Cypres Salon ve kocası Dale, Angel’ı çoğunlukla kardeşleri ve kuzenleriyle oynamak için evde tuttu. Ama sonra bir gün, kaçınılmaz olan oldu.

Aile dışarıdayken dört yaşında bir çocuk Angel’a yaklaştı ve ona “Canavar!” diye bağırdı. Angel kıpırdamadı. Sadece omzuna vurdu ve “Merhaba” dedi.

Cypres, “Cevabına çok şaşırdım” dedi. ”Onunla çok gurur duydum.” Buna rağmen, Angel her zaman neşe bulmuştu. Konuşmadan önce şarkı söyleyebiliyor ve dans etme fırsatını yakalayabiliyordu.

Anne, Angel’ın diğer çocukların ondan korktuğunu bildiğini ama onun açık ve arkadaş canlısı olduğunu söyledi.

Yeni Ameliyat

Ancak yeni fıtık küçük kızı tehdit etmeye devam etti. Ameliyat masraflıydı ve aile bu masrafın altından kalkamayacaktı. Aile doktorlara Angel’ın fıtığının alınması için 8000 dolar daha ödeyemeyeceklerini söyledi, bu yüzden daha fazla ne yapılabileceğini görmek için durumu hakkında internette araştırma yaptı. Bir gün ABD’de bir dernek 12 yaşındaki Filipinli bir çocuğun hikayesini öğrendi.

Cerrah Walter Flapper ve ekibi, Angel’ın beynini taradı ve Filipinler’deki önceki ameliyat sırasında fıtığından ayrılıp ayrılmadığını kontrol etti. Vardı. Bu, operasyonlarını daha basit ve daha az riskli hale getirdi.

Dört saatten fazla bir süre boyunca Dr Flapper ve ekibi, 200 gram ağırlığındaki lezyonu Angel’ın yüzünden dikkatlice kesti. Daha sonra alnındaki deliği kapatmak için kalçasından bir miktar kemik kullanarak başka bir fıtık büyümemesini sağladılar. Böylece Angel Salon bu kabustan büyük oranda kurtuldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu