Sağlık

AYAK SAĞLIĞI VE BAKIMI

AYAK BAKIMI

Ayak sağlığı ve bakımımız  günlük yaşantımız içerisinde dikkat ediyor olmamız bizler açısından son derece önemlidir. Ayaklarımız tüm gün boyunca bizlerin yükünü taşımakta ve bazen fark etmiyor olsak ta fazlasıyla yorgun düşmektedir. Bu nedenle günün stresini ve iş yorgunluğunu atmak için eve geldiğimizde öncelikle ayaklarımızı rahatlatmakla işe başladığımızda buna ne denli ihtiyacımız olduğunu anlamış olursunuz.

 

Gün boyu ayakkabının ve çorapların içerisinde kalan ayaklarımız, terleme yapar ve havasız kalmaktadır. Bir de buna ara sıra ayakta kalarak güç sarf ettiğimiz anlarda ayak tabanlarında oluşan yorgunluğu da eklersek, ayaklarımız çok fazla dinlenmeye ve bakıma ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenledir ki hayat boyu ihtiyaç duyduğumuz ve sağlığımız açısından çok değerli olan ayaklarımıza karşı gereken bakımı ve hassasiyeti göstermemiz ayak sağlığı için çok önemlidir.

Ayak bakımı nasıl yapılır?

Öncelikle belirtmeliyim ki özellikle gün boyu dışarıda kaldığımız durumlarda, akşam eve gelindiğinde ayakların masaj eşliğinde yıkanması rahatlamamıza ve günün stresini atmamıza yardımcı olacaktır. Bunun dışında yine gün boyu ayakkabı ve çorapların içerisinde havasız kalan ve koku yapabilen ayaklarımızın düzenli bir şekilde yıkanarak temiz tutulması ayak mantarı denilen illet rahatsızlıktan bizleri koruyacaktır. Tabii ki aynı şekilde yıkanan ayakların ıslak bırakılmaması da ayaklarda mantarve koku oluşumunu önlemek adına önemlidir.

Ayak bakımı için günlük veya banyo sonrasında uygulayacağınız özel bakım kremleri sayesinde de ayakların nemlenmesini sağlayarak hem kokudan hem de çatlaklardan arınmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki ayaklarımız bizler için çok değerlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu