Yaşam

RENKLERLE İLETİŞİM

RENKLERLE İLETİŞİM

 

İletişim insanların tüm canlılara gönderdiği mesajdır. Biz mesajlarımızı yalnızca sözlü olarak göndermeyiz. İletişimin çeşitlerinden sadece bir tanesidir sözlü iletişim. Sözsüz iletişim de bizim mesajlarımızı aktarmamıza yarar. Sözsüz iletişimin çeşitleri vardır. Araç kullanımı, bedensel temas, jest mimikler, mekan kullanımı sözsüz iletişime girer. Yalnız unutmamalıyız ki renklerin de enerjisi iletişimi etkileyen unsurlardandır. Renkle de iletişim kurulduğu insanlar üzerindeki etkisi artık kabul görmüştür. İnsanlar iş hayatında ve siyasette de renklerin gücünden yararlanmaktadır.

İş hayatında çok başarılı olanlar beden dillerini de iyi kullananlardır. Jest mimikleri, vurgu tonlamalarını doğru kullanan kişiler diğerlerinden daha başarılı olurken kıyafet ve renk seçimi ile bunu desteklediğinde başarılarının daha da arttığı gözlenmiştir. işinizde ve alanınızda iyi olmanız yeterli değildir. İş dünyasında her türlü mücadele gücünden yararlanılmaktadır. Şimdi maviden başlayalım.

Mavinin Dili

 Mavi restoranların tercihi olan bir renk değildir. Çünkü iştah kapatıcı özelliği vardır. Mavi yiyecekler doğada yok sayılır. Bu renk bozulmuş gıdayı çağrıştırır. insan beyni zehirli ve bozulmuş gıdadan uzak durur. Mutfaklarda da mavi kullanmak doğru değildir. Evinizde yeme sorunu varsa renkleri kontrol edin. Mavinin sakinleştirici yönünü düşünerek okullarda tercih edebiliriz. Bu okullarda çocuklar daha sakin davrandığı görülmüştür. Koyu tondaki maviler ve lacivert ise otoriteyi temsil eder. Siyasilerin çok tercih ettiği renktir. Lacivert giyinenler otoriter ve inandırıcı bir hava estirir. Fonlarda da çok kullanılır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu