Sağlık

Bağışıklığı Artırmak İçin En Etkili Vitaminler Hangileridir?

Bağışıklığı Artırmak İçin En Etkili Vitaminler Hangileridir? Bağışıklığı artırmak için en iyi vitaminler konusunda içerik hazırladık. Bunun için sizler de bağışıklığınızı güçlendirecek besinlerden yararlanmalısınız.

Bağışıklığı Artırmak İçin En Etkili Vitaminler Hangileridir? Vitaminler ve mineraller bizlere bağışıklığımızı Güçlendirici etkisi ağlar. Özellikle her mevsimin insan bağışıklık sisteminde direnç kırıcı bakteri ve mikropları olabiliyor. Vücut direncini düşürmemek adına vitamin ve minerallerin faydalarını bilmek de önemli oluyor.

Diyetisyenler, besin açısından yoğun yiyecekler yemeyi önerir. Vitaminler gibi besinler vücudun az miktarda ihtiyaç duyduğu organik bileşiklerdir. Vücudumuz onları üretemediği için onları yiyeceklerden almak idealdir.

Yağda veya suda çözünen yaklaşık 13 tanınmış vitamin vardır. Yağda çözünen vitaminler vücut tarafından karaciğer ve yağ dokusunda depolanır. Ancak suda çözünen vitaminler idrar yoluyla atılır.

E Vitamini

E vitamini, bağışıklığı artırmak için en iyi antioksidan olarak kabul edilir. Vücudun bağışıklık fonksiyonunu kontrol ettiği bilinmektedir. Ayrıca doğada yağda çözünür olması oksidatif strese karşı koruma sağlar. Bu, vücuttaki hücre hasarını önler ve iltihaplanma ve çeşitli hastalık riskini azaltır.

İyi kaynaklar: buğday tohumu, badem, ayçiçeği çekirdeği, yeşil yapraklı sebzeler, fındık, kivi, bitkisel yağlar vb.

A Vitamini

A vitamini bağışıklık ve üreme sağlığı için gereklidir. Hücresel iletişim, görme ve hayati organların düzgün çalışması için gereklidir. Rodopsin varlığı nedeniyle kornea ve konjonktivanın normal işlevini destekler.

İyi kaynaklar: süt ürünleri, havuç, karaciğer, balık yağı, yeşil yapraklı sebzeler, domates, kabak, brokoli, kavun vb.

C Vitamini

C vitamininin bağışıklık sisteminizi güçlendirip güçlendiremeyeceğini merak ettiyseniz, cevap gücünde yatıyor. C vitamini, nötrofilleri ve bağışıklık hücrelerini enfeksiyona neden olan serbest radikallerden koruyan antioksidanlar açısından zengindir.

Ayrıca cilt, yara dokusu, bağ, tendon ve kan damarlarının oluşumuna yardımcı olur. C vitamini ayrıca yaraları iyileştirir ve kemikleri, kıkırdakları ve dişleri onarır.

İyi kaynaklar: narenciye, brokoli, lahana, karnabahar, kivi,

D Vitamini

D vitamini, bağışıklık sistemini destekleyen güçlü bir besindir. Ayrıca kalsiyumu emerek kemik sağlığına da özen gösterir. D vitamini eksikliği enfeksiyona duyarlılığın artmasına ve otoimmünitenin artmasına neden olabilir.

İdeal olarak, güneş ışığı en iyi d vitamini kaynağıdır.

İyi kaynaklar: yumurta sarısı, somon, kahvaltılık gevrek, karaciğer vb. güçlendirilmiş gıdalar gibi birçok çeşitliliği söz konusudur.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu