Eğitim & Kurs

Kreş Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kreş Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Her ne kadar anne ilgisi ve eğitimi önemli olsa da kimi zaman anneler, çalıştıklarından dolayı çocuklarını kreşe bırakmak zorunda kalır. Bu zaman geldiğinde anneler çocuklarına iyi bir kreş bulmak için çok araştırma yapar.

Kreş Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Ebeveynler seçecekleri kreşin temizliğini, güvenliğini, eğitimini, varsa servisini hatta çocuklarına sunulan yemekleri bile araştırır. Çünkü her ebeveyn kendisi için çok önemli olan çocuklarının en iyi şekilde bakılmasını ister. Peki iyi bir kreş bulmak için nelere önem vermelisiniz? ve hangi konulara dikkat etmelisiniz.

Kreş Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

  • Araştırdığınız kreşi mutlaka ziyaret etmeli, kreşin yöneticisi ve sınıf öğretmenleriyle görüşmelisiniz. Ayrıca kreşi gezerek kreşin temizliğine, güvenliğine fiziki koşullarına, eğitim materyallerine bakmalısınız.
  • Kreş seçerken dikkat etmeniz gereken başka bir nokta ise ulaşımdır. Özellikle tüm gün çalışan anne ve babalar için çocuğu kreşe bırakıp kreşten almak çok zor olabilir. Bu nedenle ilk etapta servisi olan kreşi tercih edebilirsiniz. Eğer beğendiğiniz kreşte servis yoksa gene yakın ve güvenebileceğiniz bir akrabanızdan çocuğunuzu kreşten almasını isteyebilirsiniz.
  • Kreş seçerken kreşin referanslarını da göz önünde bulundurun. Eğer yakın çevrenizde ya da arkadaşlarınız arasında çocuğunu kreşe gönderen ve bu kreşten memnun olan bir kişi varsa ondan kreş hakkında bilgi alın. Ardından kreşi gidip görün ve eğer kreş hoşunuza giderse çocuğunuzu oraya kaydettirin.
  • Kreş seçerken kreşin hijyeni, güvenliği çok iyi araştırılır ama bazen öğretmen kadrosuna o kadar da önem verilmeyebilir. Oysa kreş çocuğunuzun evde aldığı eğitimden sonra alacağı ilk eğitimdir. Bu nedenle öğretmeninin iletişim şekli, disiplin anlayışı ve öğretim modeli çok önemlidir. Ayrıca sadece kreşteki eğitmenler değil sınıfın ne kadar kalabalık olacağı da önemlidir. Sınıfı kalabalık olan ve sık sık öğretmen değiştiren kreşleri tercih etmeyin.
  • Kreşlerde müdürlerden ya da öğretmenlerden çocukların eğitimi hakkında bilgi alınmalıdır. Çünkü bazı kreşlerde çocuklara şarkılar ve oyun eşliğinde İngilizce bile öğretilebilmektedir. Ayrıca gene bazı kreşlerde çocuğunuzun yaratıcılığını arttıran etkinliklerde bulunmaktadır.
  • Kreşinizi seçmeden önce çocuğunuzun ev ortamına uygun ritim yakalamasına da dikkat etmelisiniz. Çünkü çocuğunuzun evinizde belli bir beslenme saati, öğle uykusu ve ara beslenme saatleri vardır. Bunlardan kreş müdürüne de bahsederek olabildiğince kreşle ev ortamını birbirine uydurmaya çalışınız. Böylece çocuğunuz evde alışmış olduğu rutinin dışına çıkmayarak kreşe daha kolay adapte olur. Gene okul müdürüne beslenme menüsü hazırlanırken profesyonel bir beslenme danışmanından yardım alınıyor mu? diye sorun ve kreşin aylık menüsünü de görün.
  • Çocuğunuz için kreş seçerken güvenliğine de çok dikkat edin. Bu nedenle bina çok katlı ise merdivenlerde tırabzan olmasına, pencerelerin güvenli olmasına, kreşin bulunduğu yerin güvenilir bir muhitte olmasına dikkat edin.

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu