Teknoloji

Giyilebilir Teknoloji Nedir, Nasıl Kullanılır?

Giyilebilir Teknoloji Nedir, Nasıl Kullanılır? Giyilebilir teknoloji denilince, isminden anlaşıldığı gibi üzerinize giydirilen ve teknoloji içeren her türlü elbise olarak bilinir. Buna diğer adıyla giyilebilir bilgisayarlar olarak da isim verilmektedir.

Giyilebilir Teknoloji Nedir, Nasıl Kullanılır? Giyilen bilgisayarlar, veri toplamak ve yapılan etkinlikleri izlemek için kullanılan cihazlardır. Bu teknoloji, sensörler, çipler ve kablosuz olarak yapılan iletişim cihazlarıyla donatılmış ağa bağlı olarak ifade edilmektedir.

Giyilebilir Teknoloji Hakkında Merak Edilenler

Giyilebilir teknolojiler, günlük giyilen elbiseler gibi olmaktadır. Birçok yeni teknolojik cihazlar yerleştirilerek yapılan bu elbiseler diğer elbiselerden farklı olarak görülmez. Bu tür ürünler 1884 yılında ortaya çıktı. Günlük yaşamda kullanılan her elbise giyilebilir teknoloji özelliğini taşımaz. Bir ürün giyilebilir teknoloji olması için, akıllı cihazların yardımı ile belirlenen bir amaç için toplanmış verileri kablosuz araç ile aktarılması durumunda giyilebilir teknoloji olur. Giyilebilir cihazlar iki alanda araştırılmaktadır.

  • Vücut algılayıcı ağlar
  • Gömülü algılayıcısı olan giysiler

Algılayıcı cihazları elbise içine gömme işlemi ilk olarak Dr. Sundaresan tarafından denenmiştir. Dr. Sundaresan ekibi ilk olarak giyilebilir akıllı gömlek ortaya atmıştır. Akıllı gömlek, USA tarafından üretilen insanların kalp atış hızlarını, gövdenin hareketini ve vücudun sıcaklığını izleyen bir sağlık konusunda izleme sistemi olmaktadır. Gömleğin bel kısmında kablosu olmayan bir ağ geçidi yardımıyla internete veri akışını sağlar. Olumsuz durumlarda sesli uyarı yapılmaktadır.

Gömlekler haricinde akıllı çoraplar kan basıncını ayarlamada etkili olmaktadır. Bebek ölümlerinin azalması için bebeklerin pijamaları ile kalp ve göğüs hastalıklarının hareketlerini takip eden büstiyerler, akıllı elbiseler ve akıllı kemerler olmaktadır. Giyilebilir teknoloji askeri alanlarda da kullanılmaya başlandı. Askeri uygulamalar için üretilen su geçirmeyen kablosuz ve dayanıklı olan bileklik klavyeler bulunmaktadır. GPS’li Wear Know Where Jacket, konum bilgilerinizi istemeniz durumunda istediğiniz siteye veya cep telefonlarına aktarma yapmaktadır.

Diğer yeni teknolojik cihazlar içerisinde tırnak saati bulunmakta ve tırnağın uç kısmında ayar tuşları bulunmaktadır. Akıllı ceketlerin tanıtımları da yapılmış olmaktadır. Ceketin yüzeyi dokunmatik olarak üretildi. Bunun sonucu olarak akıllı telefonlara aktarımı yapılmaktadır. Bu teknolojik elbiseler İngiliz ordusunda kullanılmaya başlandı. Shot glass yardımıyla asker, bulunduğu yerden kendini riske sokmadan atışlarını rahat bir şekilde yapmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu