Anne-Çocuk

Hasta Çocuk Evde Nasıl Bakılmalı, Nelere Dikkat Edilmeli?

Hasta Çocuk Evde Nasıl Bakılmalı, Nelere Dikkat Edilmeli? Genel itibariyle çocukların bağışıklık sistemleri, yetişkinlere göre daha az gelişmiştir. Henüz gelişme aşamasında bulunan bir çocuğun sıklıkla hasta olması da mümkün olabilmektedir. Böyle bir durumda panik yapmamak gerekir.

Hasta Çocuk Evde Nasıl Bakılmalı, Nelere Dikkat Edilmeli? Evde hasta çocuğun hastalıktan dolayı çekmiş olduğu problemi anlatmak ya da atlatmak amacıyla çeşitli çalışmaların yapılması gerekiyor. Bu zamanda çocuk huysuz olacaktır, ne yaparsa yapsın kesinlikle onlara kızmamak ve onların moralini hoş tutmak gerekir. Hastalık sürecini en kısa süre içerisinde atlatmak amacıyla yapılacaklar aşağıda anlatılmıştır.

Odasının Uygun Hale Getirilmesi

Evde hasta çocuğun odasının sıklıkla havalandırılması gerekir. Özellikle de nem oranının normal seviyede tutulmasına gayret edilmelidir. Tozun bulunmaması şarttır. Bu sebeple nemli bir bez aracılığı ile tozların alınması gerekir. Oda hijyeni oldukça önemlidir. Odanın güneş görmesine dikkat edilmesinde fayda vardır. Hasta çocuktan başka kişinin odada kalmaması daha doğru olacaktır.

Vücut Isısının Kontrol Edilmesi

Çocuğun hastalığı, her ne olursa olsun ateşinin ara sıra kontrol edilmesi gerekir. Özellikle de yüksek ateş, çocuğun havale geçirmesine sebep olacağı için ebeveynleri endişelendirir. Fakat böyle bir durumun meydana gelmemesi amacıyla özellikle de gecenin bir vakti anne babanın çocuğunun vücut ısısını kontrol etmeleri gerekir. Yüksek ateşin olması halinde ise gerek evde ateşini düşürücü uygulamalar yerine getirilebilir gerekse de sağlık kuruluşundan destek alınabilir.

Kullanılan İlaçların Aksatılmamasına Özen Gösterilmeli

Evde bakılan hasta bir çocuğun kısa süre içerisinde kendisini toparlaması ve eski sağlığına kavuşabilmesi amacıyla özellikle de doktorun vermiş olduğu ilaçların ebeveynleri ya da bakıcısı tarafından hiç vakit kaybetmeden titizlikle kullanılması gerekir.

Onlara Aşırı Duygusal Yaklaşmamak Gerek

Bazı anne ve babalar çocuklarının hasta oldukları dönemlerde çok daha duygusal olabiliyorlar Fakat böyle olmamakta fayda olacaktır. Çünkü duygusal hali ile ilgili çocuklar daha da rahatsız olacaklardır kendilerine fazla ilgi gösterildiğini hisseden çocuklar zor durumda olduklarını düşüneceklerdir. Ve bu durum kendilerinin kısa süre içerisinde iyileştirmelerini olumsuz yönde etkileyen bir mantık olacaktır.

Sulu Yemeklerin Yedirilmesi

Hasta çocuğun ishal olması durumunu dışında Özellikle de sulu yemeklerin kendisine giydirilmesi daha faydalı olacaktır. Katı gıdaları kabul etmeyen hasta çocukların ateşli çocuklar açısından özel bir gıda yedirilmesi gerekip gerekmediğini doktor karar verecektir. Fakat yine de anne-babaların ya da hasta çocuğa bakan kişilerin sulu yemekleri kendilerine getirmelerinin hem sindirim açısından hem de tat açısından daha da iyi olacak düşünülmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu