Güzellik

Basit Karışımlarla Yüzünüzü Yıkarken Gençleşin

Güzellik için yapılacak en önemli davranışlardan biri yüzü her gün düzenli olarak yıkamaktır. Bunun için kullanılan basit karışımlar son derece etkili olmaktadır.

Yüz temizliği ile genç bir cilde sahip olabilmek için öncelikle cilt tipinin iyi bilinmesi gerekmektedir. Eğer yağlı ve gözenekli bir cilt yapısı varsa beslenme düzenine dikkat edilmeli, evde hazırlanan yağlı ciltler için kürler düzenli olarak uygulanmalıdır.

Yüz yıkamak için herkes tarafından kullanılabilen basit karışım tarifleri oldukça fazladır. Bunlardan biri için gerekli malzemeler bir ya da iki çorba kaşığı sıvıyağ, yarım su bardağı sıvı sabun, on damla kadar uçucu yağdır. Tüm bu malzemeler bir kapta iyice karıştırılarak kullanılmalıdır. Yağlı ciltler için kullanılacağında yağ yerine aloe vera jel tercih edilmelidir. Bu tarifin yanı sıra yüz yıkamak için kullanılan karışımlardan biri de yarım su bardağından az sabun sabunu, yarım çay kaşığı Hindistan cevizi yağı, on ya da on beş damla lavanta yağı, damıtılmış su ile hazırlanmaktadır. Tüm malzemelerin birbiriyle karıştırmasıyla elde edilen karışım ihtiyaç duyulan anlarda kullanılmaktadır.

Basit Karışımlarla Yüz Yıkamak

Akneye meyilli ciltler için yüz yıkama köpüğü hazırlarken kullanılacak malzemeler çeyrek bardak elma sirkesi, yarım su bardağı organik bal, on damla çay ağacı yağdır. Bütün malzemeler karıştırılarak elde edilen sıvı ile yüz temizlenebilir.

Kuru ciltler için yüz yıkama jeli hazırlarken ise bir ya da iki çay kaşığı tatlı badem yağı, çeyrek fincan aloe vera jeli, uçucu yağ( genellikle lavanta) kullanılır. Tüm malzemeler küçük bir kabın içerisinde bir araya getirilerek karıştırılır. Kuru ciltler için karışım hazırlanırken kullanılan badem yağı yağlı ciltlerde sıvı sabun ile değiştirilerek kullanılmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu