Anne-Çocuk

Bebeklere Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilmeli?

Bebeklere Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilmeli? Tuvalet eğitimine çocuk duygusal olarak hazır olana kadar başlanmamalıdır. Başlamanın en iyi yolu, aslında hiçbir şey yapmasalar bile çocuğunuzun gün içinde düzenli zamanlarda tuvalete oturduğundan emin olmaktır. Bu, tuvaleti kullanma fikrine alışmalarına yardımcı olacaktır.

Bebeklere Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilmeli? Çocuğunuz hazır olduğuna dair işaretler göstermeye başladığında, sifonu çekmek ve sonrasında ellerini yıkamak gibi temel kavramları tanıtmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca altlarını silmeyi de öğretmeye başlayabilirsiniz.

Tuvalet eğitiminin bir süreç olduğunu ve çocuğunuzun becerileri tam olarak öğrenmesinin birkaç hafta hatta aylar alabileceğini unutmamak önemlidir. Sabırlı olun ve çocuğunuzu iyi yaptığında övgüyle bahsedin. Kazalar için asla cezalandırmayın. Çocuğunuza tuvalet eğitimi vermekte zorlanıyorsanız veya çocuğunuzda gerileme görülüyorsa, bir çocuk doktorundan veya çocuk psikoloğundan profesyonel yardım almak iyi bir fikirdir. Size nasıl ilerleyeceğiniz konusunda özel tavsiyeler ve rehberlik sağlayabileceklerdir. Genellikle erkek çocukların tuvalet eğitimi kızlara göre daha uzun sürer.

Tuvalet Eğitiminin Yaşı

Tuvalet eğitimine çocuk fiziksel ve duygusal olarak hazır olana kadar başlanmamalıdır. Tuvalet Eğitiminin Yaşı Tuvalet eğitiminin başlaması gereken belirli bir yaş yoktur; bu çocuğun gelişimine bağlıdır. Çoğu çocuk 18-24 ay arasında tuvalet eğitimine hazırdır, ancak bazı çocuklar 30 ay veya daha sonrasına kadar hazır olmayabilir. Erkek çocukların tuvalet eğitimi genellikle kızlardan daha uzun sürer. Tuvalet eğitimi, çocuk tuvaleti kullanmaya ilgi duyana ve basit talimatları takip edebilene kadar başlamamalıdır. Çocuk hazır değilse, konuyu zorlamak sadece süreci daha da zorlaştıracaktır. Bir çocuğa tuvaleti kullanmayı öğretirken sabır ve anlayış çok önemlidir. En önemlisi, çocuk bu alışkanlığı öğrenmeye asla zorlanmamalıdır.

Lazımlık eğitimi konusunda faydalı bulabileceğiniz bazı ek kaynakları aşağıda bulabilirsiniz: Tuvaleti kullanmaya ilgi duyduğunda ve basit talimatları takip edebildiğinde. Çoğu çocuk 3 yaşına geldiğinde gün boyunca kuru kalabilir. Gece kuruluğunun sağlanması genellikle daha uzun sürer. Bazı çocuklar 5 yaşına veya daha büyük yaşlara kadar geceleri kuru kalamayabilir. Tuvalet eğitimi hem ebeveynler hem de çocuklar için stresli bir deneyim olabilir. Hem siz hem de çocuğunuz başlamak için hazır olana kadar beklemek önemlidir. Çok erken başlarsanız, daha uzun sürebilir ve daha zor olabilir. Çok geç başlarsanız, çocuğunuz hayal kırıklığına uğrayabilir.

Tuvalet eğitimine başlamanın en iyi yolu, çocuğunuzun öncülük etmesine izin vermektir. Çocuğunuzun işaretlerine ve başlamaya hazır olduğuna dair verdiği sinyallere dikkat edin. İkiniz de hazır olduğunuzda, küçük adımlarla başlayın ve çocuğunuzu gösterdiği ilerleme için övün. Sabırlı, anlayışlı ve tutarlı olmayı unutmayın. Zaman ve sabırla çocuğunuz bu önemli sosyal beceriyi öğrenecektir.

Birçok çocuk 18 ila 24 aylıkken tuvalet eğitimi için hazır olma belirtileri gösterir, ancak bazıları 30 ay veya daha sonrasına kadar hazır olmayabilir. Başlamanın en iyi yolu, çocuğunuzun başlamaya hazır olduğuna dair ipuçlarına ve sinyallere dikkat ederek ona yol göstermektir. Küçük adımlarla başlayın ve ilerlemesi için çocuğunuzu övün. Sabırlı, anlayışlı ve tutarlı olmayı unutmayın. Zaman ve sabırla çocuğunuz bu önemli sosyal beceriyi öğrenecektir. Gece kuruluğuna ulaşmak genellikle daha uzun sürer. Bazı çocuklar 5 yaşına veya daha büyük olana kadar geceleri kuru kalamayabilir. Tuvalet eğitimi hem ebeveynler hem de çocuklar için stresli bir deneyim olabilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu