Teknoloji

Nikola Tesla’nın Meşhur Tesla Bobini ve Diğer İcatları

Nikola Tesla’nın Meşhur Tesla Bobini ve Diğer İcatları! Bu yazımızda Tesla bobininin ve diğer icatlarının nasıl çalıştığını kısaca inceleyeceğiz. Ayrıca kablosuz elektrik teknolojisi ve Nicola Tesla’nın diğer icatları hakkında önemli bilgiler vereceğiz.

Nikola Tesla’nın Meşhur Tesla Bobini ve Diğer İcatları! Tesla Bobini Nasıl Çalışır? Tesla bobini, 1891 yılında Nikola Tesla tarafından tasarlanan rezonanslı bir transformatör devresidir. Çok yüksek gerilimler ve çok düşük akımlar üretir. Birincil bobin, bir kıvılcım aralığı ile bir kapasitöre bağlanan birkaç tur sarılan ağır bakır telden oluşuyor. Kondansatör ve birincil bobin paralel bir devre oluşturmakta ve devre çıkışında yüksek voltajlı elektrik enerjisi üretilmektedir. Tesla bobini ayrıca yüksek frekanslı elektrik enerjisi üretebilen özel bir bobindir.

Tesla bobini, kapasitör ile aynı elektrik prensibini kullanır, tek fark kapasitörün boyutudur. Diğer kapasitörlerin aksine, bunun iki yerine bir plakası vardır. İkincil terminale bağlı kapasitif elektrot, onu çevreleyen zemin düzlemi karşı plaka olarak hareket ederek tek plakalı bir kapasitör gibi davranır. Üst yükün kapasitansı, boyutlarına ve diğer nesnelere yakınlığına bağlıdır.

Tesla bobininin arkasındaki prensip oldukça basittir, ancak detaylar oldukça karmaşıktır. Elektrik akımı üretmek için elektromanyetik indüksiyon prensibini kullanmaktadır. Bobinler, binlerce Volt elektrik üretmelerini sağlayan birden fazla bileşenle inanılmaz derecede karmaşık bir yapıdadır.

Kablosuz Elektrik Teknolojisi Nasıl Çalışır

Tesla, kablosuz elektrik teknolojisini deneyen ilk kişilerden biriydi. Stratejik olarak yerleştirilmiş bir dizi kule kullanarak elektriğin hava yoluyla kablosuz olarak iletilebileceğine dair bir vizyonu vardı. Bu kule dünya çapında güç ve data (internet) taşıyabilecekti, ama Nicola asla umduğu kadar uzağa gidemedi. Tesla bobinleri, birincil bobinlerinde bir kapasitör kullanarak büyük miktarda güç üretir. Bu birincil bobin, elektriğin en iyi iletkeni olan bakırdan yapılmıştır. Tesla bobini bu şekilde uzun dallanma deşarjları oluşturabilmektedir.

Tam teşekküllü bir Tesla bobini, kendisini çevreleyen havada yüksek voltajlı bir elektrik alanı oluşturur. Manyetik alan, bobinin sargılarından geçen elektrik akımıyla oluşturulur. Bu elektrik alanı daha sonra alıcıya aktarılır. Cihaz bir alıcıya bağlandığında, elektrik kablosuz olarak iletilebilmektedir.

Tesla, elektriği kablosuz olarak sağlama imkanına ek olarak, bunu uzun mesafelerde bile yapmanın mümkün olduğunu da fark etti. Bu teknoloji Nicola tarafından keşfedilen, ilk kablosuz elektrik teknolojisiydi ve Tesla, 1899’da 200’den fazla ampulü başarıyla çalıştırmıştı. Modern gelişmeler, teknolojiyi çok daha verimli hale getirdi ve günümüzde kablosuz şarj cihazları da bu ilkeye göre çalışıyor.

Nikola Tesla Buluşları

Tesla bobini ilk olarak 1891 yılında Nikola Tesla tarafından icat edildi ve birçok farklı elektronik ekipmanda kullanılıyor. Bu küçük, ucuz cihaz, kıvılcım oluşturan bir işlem olan düşük akımdan yüksek voltaj üretiyor. Tesla, bu buluşla büyük ölçekli bir verici ve diğer kablosuz enerji cihazlarını geliştirebildi ve çalışmaları büyük ölçüde zengin finansör J. Pierpont Morgan tarafından desteklendi. Sonraki süreçte Tesla ile Morgan arasındaki bir anlaşmazlığın ardından kule yıkıldı ve proje yarım kaldı.

Tesla’nın icatları, günümüz tıp alanında da sayısız kullanım alanına sahiptir. Buluşları, elektriği görme ve kullanma şeklimizde devrim yaratmıştır. 1891’de elektrik sistemlerinde yüksek frekanslı akımları başarıyla kullanan ilk kişi olmayı başardı. Fikirlerini radyo antenleri ve telefon devreleri geliştirmek için de kullandı. Bugün Tesla’nın icatları, ultrason makineleri ve kablosuz teşhis ekipmanı gibi birçok tıbbi cihazda kullanılmaktadır.

Radyoda Tesla Tarafından Geliştirildi

Tesla bobinini kullanan en iyi bilinen icatlardan biri radyoydu. 1900’lerin başında, Tesla radyo iletimini denedi ve çalışmaları bugün hala çoğu radyoda kullanılıyor. Marconi yaygın olarak radyonun mucidi olarak kabul edilirken, Tesla’nın araştırması işte bu teknolojiyi mümkün kıldı. Tesla’nın diğer icatları arasında MRI sistemleri ve X-ray teknolojisi bulunmaktadır. Tesla daha o zamanda, elektriği kablosuz olarak iletmenin yeni bir yolunu icat etti. Buluşları, fabrika işçileri için de hayatı kolaylaştırdı.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu