Diyet

Bu kokular iştahı kesiyor!

Bu kokular iştahı kesiyor!

Büyük ihtimalle bir çoğunuz gerektiği kadar yemek yediğinizde bile güzel ve taze bir ekmek kokusu duyduğunuzda bu sizi etkiliyor ve siz onun tadına bakmak istiyorsunuz. Yaklaşık olarak bu olayla karşılaşmış doktor Hirsch artık öğünü tamamlamış olmasına rağmen mutfaktan gelen kızarmış tavuk kokusunun onu etkilediğini ve yeniden yemeğe sevk ettiğini belirtmişti. Bu zaman onun aklına böyle bir düşünce geldi: – ”Eğer iştahı çoğaltan kokular varsa, demek ki onu azaltabilen kokular da bulunmak zorunda”. Bilim adamı 3 yıl bu kokuları aramış ve gönüllülerde test etmiştir. Sonuç olarak o 15 farklı koku öğrenmiş ve onlar arasında daha fazla popüler, sık – sık karşılaşılanları seçmiştir. Bunlar – elma, muz, nane gibi kokulardan oluşmakta. Onların etki mekanizması oldukça kolay – ilk açlık duygusu zamanı bu 15 kokudan birini koklamak gerekiyor – birkaç dakikadan sonraysa iştah kayboluyor.

Aşırı yemek tüketiminin nedenlerinden biri de insanların yedikleri yemeğin kokusundan gerektiği kadar hazz almaması. Doğru, yalnız kokuyla açlık hissini yok etmek mümkün değildir. Ama koku sayesinde daha hızlı tokluk hissedip, artık yemek istemiyoruz, böylece kilo almıyoruz.
Zayıflamak için aromatik yağları, çabuk emilen ve uzun süre korunan kokuları koklamak öneriliyor. Bundan ilave aromatik mumların yakılması da bu işte size yarar sağlayabilir. Onlar hem de masaya özel bir güzellik katıyor. Mutfakta camların kenarında nane bulundurmak da iştahın azalmasına yardımcı oluyor.

Şeker yapımı için kullanılan vanilya kokusu da iştahı düşürüyor. Tesadüfi değildir ki, şeker fabrikasında çalışanlar şekeri sevmiyorlar ve hatta çok az yemek yiyorlar. Bu sebepten dolayı da yemek yemeden önce üzerine vanilya emdirilmiş kağıt parçasını koklamakla iştahı düşürümek ve yemekten çekilmek mümkün.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu