Diyet

Diyet Yapan Metabolik Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Diyet Yapan Metabolik Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler! İnsan metabolizması, günlük olarak ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri alamadığı zaman dilimini ile dengesiz beslenmesi durumlarında, hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

Diyet Yapan Metabolik Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler! Metabolik rahatsızlıkların başında kalp ile diyabet rahatsızlıkları ön sırada gelmektedir. Bu hasta grupları açısından beslenme, son derece önem arz etmektedir. Diyabet rahatsızlığı için en önemli kuralı, karbonhidrat tercihi oluşturmaktadır. Bunun için makarna, beyaz ekmek, mısır, pirinç ya da patates gibi şeker oranı yüksek besin maddelerinin kan şeker değerlerini ve dengesini bozacağını bilmesi ve buna göre tercihte bulunması gerekmektedir.

Metabolik Rahatsızlıkları Olanların Diyette Dikkat Etmesi Gerekenler

Diyabet rahatsızlığı yaşayan insanlar, karbonhidrat hakkını kompleks karbonhidrat özelliği sergileyen besin maddelerinden yana kullanmak zorundadırlar. Kompleks karbonhidrat özelliği gösteren başta esmer ekmek türleri olmak üzere, ya baklagiller yahut da bulgur gibi gıda maddeleri örnek olarak verilebilmektedir. Bu rahatsızlığa sahip insanlar öğünlerinde özellikle, zeytinyağlı sebzeler ile salata çeşitlerine ve posası olan besin maddelerine yer vermek zorunda kalmaktadırlar. Bunun sebebi ise kan şeker dengesini sağlamakta yapmaktadır.

Diyabet rahatsızlığı geçiren insanlar, öğün saatlerini iyi ayarlamalıdır. Öğünlerinde özellikle tavuk ile et ve balık ile yumurta gibi protein içerikli gıdalara yer vermelidir. Ayrıca yoğurt gibi protein yönünden zengin seçimler yanında kırmızı etin sıklıkla kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Ürünlerde yer alan gıda maddelerinin pişirilme yöntemi ise özellikle ızgara ile fırında haşlama ve buğulama ile kızartma ve kavurmalar dan uzak durması, uzman tavsiyesi içermektedir.

Kalp rahatsızlığı yaşayanlar için öncelikli kuralı, az yağ içeren beslenme ile doğru yağ içerikli gıdaların kullanılması oluşturmaktadır. Özellikle;

  • Zeytinyağı,
  • Avokado,
  • Zeytin,
  • Fındık,
  • Ceviz,
  • Badem,
  • Fındık yağı, gibi kullanılan gıda seçenekleri sayesinde doğru yağ tercihine ulaşıla bilmektedir. Kalp rahatsızlığı yaşayanlar için özellikle kırmızı et tüketimi son derece önemli bir konuyu teşkil etmektedir. Yağsız olması ve haftada en fazla iki defa tüketilmesi ile hem yoğurt hem de peynir gibi süt gurubu besin maddelerinin porsiyon kontrolünün yapılması, doğru miktarlardaki yağ alımı için önemli noktaları oluşturmaktadır. Yeterli derecelerde Omega 3 yağ değerinin de alınması ile fırında balık, keten tohumu ve ceviz gibi yiyeceklerin sıklıkla tüketilmesi istenmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu