Diyet

Diyet Yaparken Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?

Diyet Yaparken Sık Yapılan Hatalar Nelerdir? Kilo verme sürecinde uygulanan diyetler bazen olumlu sonuçlar vermeyebiliyor. O zaman bizde yazımızda diyet yaparken sık yapılan hatalar nedir? Bunları ele alalım.

Diyet Yaparken Sık Yapılan Hatalar Nelerdir? Kilo vermek isteyen birçok kimse bu konuda bilgi sahibi olmak ister. Diyet sürecinde kilo vermek adına yanlış uygulamalar sağlık açısından sorun yaratabilir. Ölçülü ve dengeli adımlarla diyet sürecini geçirmek akıllıca olacaktır. Yüzeysel ve kulaktan dolma diyet uygulamaları bir kenara bırakılmalıdır. O zaman bizde yazımızda kilo verirken yapılan yanlışlar neler bunları başlıklar halinde sıralayalım.

1-) Uzun Süre Aç Kalmak

Uzun süre aç kalmak diyetlerde oldukça sık rastlanır. Aslında bu oldukça yanlıştır. Çünkü uzun süre açlık durumlarında kan şekeri düşer ve vücut şekerli ve yağlı yiyecekler ister. Bu durum diyet sürecinin sancılı geçmesine neden olur. Genelde sabahları kahvaltı yapmamak şeklinde rastlanan bu durumlarda verilen kilolar sağlıksızdır.

2-) Tek Tip Beslenmek

Diyetlerde bilinen bir diğer yanlış ise tek tip beslenmektir. Diyet yaparken sıkça duyulan tok kalmayı sağlayan protein ağırlıklı beslenme ve sebze-meyve tüketiminin doğru uygulanması gerekir. Tek yönlü bu tür beslenmeler vücudun alması gereken besinlerin alınmamasına neden olur. Ayrıca diyette hep aynı şeyleri yemek bir süre sonra bıkkınlık vererek motivasyonu düşürebilir.

3-) Yeterince Su Tüketmemek

Diyetlerde kilo vermeye yardımcı en bilinen yöntem su tüketimidir. Yağ yakımını aktivite eden su tüketimi sindirim ve cilt sağlığı gibi birçok konuda olumlu sonuçlar verir. Ayrıca vücutta bulunan ödemin atılmasında oldukça yararlıdır. Çay, kahve gibi içecekleri su tüketimine dahil edilmemelidir.

4-) Karbonhidratlardan Uzak Durmak

Karbonhidrat denilince akla ilk gelen ekmek, makarna, bulgur gibi yiyeceklerdir. Bunların tüketimini tamamen ortadan kaldırmak su ve kas kayıplarının yanında yorgunluk, sinir bozukluğu ve ani tatlı krizleri gibi olumsuz durumlara neden olacaktır.

5-) Sık Sık Tartılma

Kilo vermede tartılma sık yapılan uygulamalardandır. Fakat bu istemediğiniz sonuçlarla karşılaştığınızda motivasyonunuzu düşürebilir. Hafta belirlenen bir günde tartılmak en mantıklısıdır. Kilo vermede yanlış yapılan diyetler ve uygulamalara dikkat edilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu