Gebelik

Doğum Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra, doğum sonrasında dikkat edilmesi gerekenler üzerinden dikkatli olmaya çalışın.

Aşağıda detaylı bilgiler sunulmuştur. Bu bilgilere bakarak, doğum sonrası nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bileceksiniz.

Normal Doğum Sonrası

Doğum sonrasında dikkat edilmesi gerekenler normal doğum için cevaplanacak. Doğumunuzun normal olarak gerçekleşmesi durumunda nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. İlk olarak doğum sonrasında kısa bir süre sonra ayağa kalkmanız söz konusudur. Doktorunuzun vermiş olduğu talimatlara göre hareket edeceksiniz. Kendinizi iyi hissetmeniz halinde ayağa kalkabilirsiniz.

Fazla kilolar;

Doğum sonrasında belli bir kilo vücudunuzda kalacak. Bunun daha da artarak devam etmemesi ya da fazla olan kilolarınızın verilmesi doğum sonrasında dikkat etmeniz gerekenler arasında yer alıyor. Sağlığınıza kavuşmak adına kontrollü bir şekilde kilo vermeye başlayabilirsiniz.

Emzirme;

Dikkat edilmesi gereken bir diğer hususun bebeğin emzirilmesi olacağını söyleyebiliriz. Doğru bir şekilde emzirmenin olması, bebeğinizin sağlığı için önemlidir. Bebek nasıl emzirilir sorusunun cevaplanmasının ardından, rahat şekilde hem sizin hem de onun rahat edeceği şeklide bebeğin emzirilmesi sağlanacaktır.

Sezaryen Sonrası

Normal doğuma göre sezaryen doğumun ayağa kalkma açısından daha zor olacağını söyleyebiliriz. Ameliyattan sonra, karnınıza ağrılık konulacaktır. Bu ağırlıkların hemşireler tarafından kaldırılana kadar kaldırılmaması gerek. Doğum sabah saatlerinde olduysa, akşama doğru hemşireler gelecektir. Sizin ilk kez ayağa kalkmanız ve yürümeniz konusunda yardımcı olunacaktır. Bu eylemin yapılması halinde ise yavaş yavaş normal yaşantınıza dönmeniz mümkündür.

Fazla kilolar;

Sezaryenden sonra da aynı şekilde fazla kiloları vücuttan atmak adına yardım almalısınız. Sağlıklı şekilde kilolarınızdan kurtulmanız için verilen bilgilere göre hareket etmeniz önemlidir. Kilolarınızdan kurtulmanız önemlidir. Doğum sonrasında ne yapmalıyım diyen kişiler için bu önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu