Yaşam

Dünyanın En Küçük Çipi

Dünyanın En Küçük Çipi

Bilgisayarlar günden güne küçülüyor. İlk çıktığında bir oda büyüklüğünde olan bilgisayarlar günümüzde neredeyse avuç içine sığabilecek boyutlara geldi. Gelecekte ise boyutların daha da küçülmesi için çalışmalar yapılıyor. Bilgisayarların küçülmesi için çiplerin küçülmesi gerekiyor.

Bilgisayar çiplerinin küçülmesi için Intel firmasının oldukça yoğun çalışmaları var. Çiplerin boyutunu 14 nanometre değerinin altına indirmek için çalışan Intel 10 nanometre boyutu yakalamışken, IBM firmasından Intel şirketini üzecek bir haber geldi. IBM dünyanın en ince ve küçük çipini üretmeyi başardığını duyurdu. Hem de 7 nanometre gibi bir boyutla Intel firmasının yaptığı en küçük çipe oldukça büyük fark atarak bunu yaptı.

IBM firmasının ürettiği bu çip, piyasadaki diğer çiplerden 4 kat daha güçlü, daha ince ve daha yoğun. Bu özellikleri ile IBM, dünyada bir eşi daha bulunmayan ve üretimde ulaşılması zor bir ürüne imza atmış olacak.

IBM, Samsung ve GlobalFoundries ortaklığında yürütülen proje kapsamında üretilen dünyanın bu en küçük çipi, ultraviolet ışınları kullanılarak üretiliyor. Üretim için kullanılan platformun çok hassas, titreşimsiz ve hareketsiz olması gerekiyor. Yani üretim bandının da yüksek teknolojik bir çalışmanın ürünü olması gerekiyor. Böylesine küçük ve hassas bir çipin üretimi için, araştırma ekibi teknolojik bir platform tasarlamışlar.

Henüz ticari üretimin ne zaman olacağı konusunda bir bilgi vermeyen IBM, bu yeni ürünü ile Intel firmasına zor günler yaşatacağa benziyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu