Teknoloji

Facebook Şirketine Ceza Geliyor

Avrupa Birliği’ndeki kişisel olarak saklanan gizliliği açığa çıkarması nedeniyle nedeniyle Facebook’a ceza ile karşı karşıya kalacağını açıkladı. Yakın zamanda Facebook şirketine ceza geliyor.

Facebook sitesi üzerinde en az 50 milyon kişinin etkilenmiş olduğu güvenlik açığı, sosyal ağa pahalıya patlayacak gibi gözüküyor. Avrupa Birliği’nde yer alan kişisel verilerin gizliliği düzenlemeleri sebebiyle Facebook sitesinin milyar dolarlık ceza ile karşılaşacağını açıkladı.

AB ülkelerinde geçmiş olan Mayıs ayında yürürlüğe giriş yapan yeni düzenleme ile beraber düzenlemesine göre artık firmalar, müşterileri ya da kullanıcıları konusundaki bilgileri istediği gibi toplayamamaktadır.

Facebook ve Twitter gibi sosyal ağları yakın zamanda ilgilendiren yasa durumlarına göre her hangi kişisel verilerin ihlal konularının yaşanması ile beraber, bu ihlalin bildirimi zorunlu tutulmaktadır. Kurum ya da kuruluşlar, ihlal durumlarının farkına varmasını takip eden sürede dava açabilmektedir.

Rekor Ceza Bekleniyor

Düzenlemeye aykırı şekilde hareket edecek olan firmalar ise yıllık ciro oranlarının yüzde 4’üne karşılık gelecek ya da 20 milyon Euro’ya kadar para cezaları ile karşı karşıya kalmaktadır. Facebook tarafından duyurulmuş olan ve Türkiye’den de çok sayıda kişinin etkilenmiş olduğu güvenlik açığı da bu düzenlemeden etkileniyor.

Facebook sitesi üzerinde yaşanan bu açık durumu ile ilgili olarak Avrupa Veri Koruma Komisyonu yakın zamanda yapmış olduğu açıklamada, sosyal ağ üzerinden güvenlik açığına neden olan saldırganlar konusunda daha fazla bilgi talep etmeye başladı. Komisyon günümüzde en az 50 milyon hesap sahibinin etkilenmiş olduğu bu durumun AB’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği isminde yeni gizlilik yasası kapsamında inceledi. Facebook sitesinin 2017 tarihinde toplam gelirinin 40.7 milyar dolar olduğunu dikkate alındığı zaman, Avrupa Komisyonu’nun Facebook’a kesilecek ceza tutarı ise 1.6 milyar dolara ulaşıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu