Eğitim & Kurs

Formasyon Eğitimi Nedir, Nasıl Alınır?

Formasyon Eğitimi Nedir, Nasıl Alınır? Son yıllarda eğitime artan talebe bağlı olarak birçok ek eğitimler alınmaktadır. Bizde bunlardan biri olan formasyon eğitimi nedir, nasıl alınır? Yazımızda bu konuyu ele alalım.

Formasyon eğitimi nedir, nasıl alınır? Birçok üniversite mezunu ve öğrenci bu konuda bilgi sahibi olmak ister. Eğitime artan taleple birlikte insanlar birçok alanlarda kendilerini ön plana çıkaracak uygulamalara başvurur. Seminerler, etkinlikler, sertifikalar ile kendine geliştirmek oldukça talep gören uygulamalardır. Bizde yazımızda formasyon eğitimi nedir, nasıl alınır? Bu konuyu ele alalım. İlk önce formasyon eğitimi nedir? Bundan bahsedelim.

Formasyon Eğitimi Nedir?

Formasyon eğitimi Eğitim Fakültelerinden mezun olmamış ve genelde Fen Edebiyat Fakültelerinden mezun olan kimselerin öğretmen sıfatı almalarını sağlayan bir süreçtir. Eğitim fakültelerinde öğretmenlik okuyanların aldığı eğitimi formasyon eğitimi alanlar iki yarım dönem almaktadır.

Formasyon eğitimi alabilmek için birtakım koşullar gereklidir. Üniversiteye giriş puanı, mezun olunan ortalama ve disiplin geçmişinin olumlu olması genel şartlardır. Her üniversitede formasyon eğitimi yoktur. YÖK’ün belirlediği üniversitelerde bu eğitim verilir. Her sene YÖK  bu üniversitelerin isimlerini yayınlar. Bu yüzden formasyon alacakların takip etmeleri yararlarına olacaktır.

Yazımızın devamında formasyon eğitimi nasıl alınır? Bu başlığı ele alalım.

Formasyon Eğitimi Nasıl Alınır?

Formasyon eğitimine başvuru yapmak için bu süreci iyi takip etmek gerekir. Çünkü her yıl formasyon alınan üniversiteler ve bölümler yayınlanmaktadır. MEB formasyon alınabilen bölümleri her sene yayınlar. Bu bölümlerden mezun olmuş lisans mezunları yada halihazırda öğrenci olan kimseler bu eğitime başvurulabilir. AÖF mezunu olan kişilere de bu hak tanınmıştır.

Fen Edebiyat Fakültesinden mezun olan kimselere öğretmenlik unvanı vermeyi sağlayan bu kısa süreli eğitim pek çok kimse tarafından cazip görülmektedir. Eğitim Bilimleri derslerinin yoğun olarak alındığı bu eğitim süreci üniversiteden üniversiteye değişen ücretlere tabidir.

Formasyon eğitiminin sağladığı yararlar yoğun taleple karşılanmıştır. Bu durum ise çok fazla sayıda öğretmen unvanına sahip mezunun ortaya çıkmasına neden oldu. YÖK’ün yaptığı açıklamalar sonrası birçok kişide formasyon kalktı mı sorusu oluştu. Formasyon YÖK’ün belirlediği yeni düzenlemelere göre şekil alması bekleniyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu