Gebelik

Gebelikte Tatil

Hamilelik hayatınızı eskisi gibi özgür ve rahat bir şekilde sürdüremeyeceğiniz anlamına geliyor. Özellikle gebelikte tatil en çok dikkat edilmesi gereken aktivitelerden biridir. Çünkü hava değişimden uzun bir seyahate kadar pek çok değişime neden olan tatile çıkmak, hamileler için kendilerine ekstra dikkat etmeleri gereken bir aktivite olmaktadır.

Gebelikte Tatil
Gebelikte Tatil

Yola Çıkmadan Önce Mutlaka Muayene Olun

Hamile olan tüm kadınların hamileliğin kaçıncı haftasında olursa olsun mutlaka tatil öncesinde hekime görünmeleri ve muayene olmaları gerekir. Ayrıca hamile bayanların gebelikte tatil konusunda doktorlarına danışmaları ve bu konuda doktorlarının yapacağı uyarılara harfiyen uymaları da gerekir. Ayrıca hamile iken tatile çıkmadan önce yanınıza mutlaka hastaneden aldığınız test sonuçlarını da almalısınız.

Gebelikte Tatil
Gebelikte Tatil

Gideceğiniz yere en yakın sağlık ocağı ya da hastanenin iletişim bilgilerini ve özellikle adresini kaydetmeyi sakın unutmayın. Bir sorun olması durumunda hastaneye vermek üzere tüm bilgilerinizin ve özellikle kan grubu kartınızın bir dosyada hazır olması, işinizi kolaylaştıracaktır. Hamileliğin ilk haftalarında özellikle düşük tehlikesi mevcut ise yolculuk yapılması önerilmez.

Bu yüzden doktorunuza sormadan yolculuk yapmamanız gerekecektir. Sorunsuz bir hamilelik geçiriliyor olsa da hamileliğin 32. Haftasından sonra da yolculuk yapılması, mecburiyet olmadıkça önerilmemektedir. Çünkü bu dönemden sonra uzun yola çıkılması erken doğrum riskini beraberinde getirebiliyor. Bunun yanı sıra yolda bir problem olması durumunda tıbbi yardım alma şansınız düşük olabilir. Tıbbi yardım gelmesi durumunda kan kaybetmeniz gibi sorunlar bebeğiniz için tehlikeli olabilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu