Genel Bilgiler

Ekmeği Bayatlamadan Nasıl Saklarım?

Ekmek tüketiminde dünyanın sayılı ülkelerinden biri olduğumuz bir gerçek. Bununla birlikte bayatladığı için çöpe atılan ekmek rakamları da korkutucu boyutta. Bizim için önemli olan nokta ise bilinçli bir tüketici olarak bayatlayan ekmek hakkında birkaç ipucunu bilmek.

 

Ekmeği Bayatlamadan Nasıl Saklarım?
Ekmeği Bayatlamadan Nasıl Saklarım?

Ekmeğin Ömrü Saklayarak Uzuyor

Katkı maddesi kullanılmamış bir ekmeğin üretiminden itibaren otuz altı saat süre bayatlamadığı biliniyor. Ancak bayatlamayı geciktirici birkaç yöntem de yok değil, bunlardan ilki ekmeğin dilimlenerek saklanması. Dilimlenmiş ekmeğin ömrü biraz uzuyor.

Ekmeği Bayatlamadan Nasıl Saklarım?
Ekmeği Bayatlamadan Nasıl Saklarım?

Eğer, evinizde fazla olduğunu düşündüğünüz ekmek varsa, buzdolabında saklamak veya deepfreeze’e atmak en sağlıklı seçeneklerden ikisi. İhtiyaç duyduğunuzda çıkarıp ısıtmanız sonucunda ekmeğin tekrar yumuşadığını görebilirsiniz. Ekmekler açıkta bırakıldığı sürece bayatlamaya meyillidir. Derin dondurucuda saklayacağınız ekmeğin eksi yirmi bir derece olmasına ise özen göstermelidir.

Ekmek hakkında öğreneceklerimiz bitmedi elbet. Fırından aldığınız bir ekmeği poşetinde saklamaya çalışırsanız, oluşacak buhar ekmeğin çabuk küflenmesine neden olur. Bunun dışında ekmeğin yalnızca dış kısmından parça almanız ve iç kısımları sonraya bırakmanız ise ekmeğin suyunun çekilmesine, dolayısıyla çabuk kuruyup ufalanmasına sebep olur.

Ekmeğinizde kuruma meydana geldiğini varsayalım, yapmanız gereken oldukça basit; tencereye koyacağınız biraz suyu ısıtmanız ve üzerine süzgeç koyarak ekmeği dizmeniz ekmeğin tekrar yumuşamasına dolayısıyla lezzetini korumasına yardımcı olur.

Bayatlayan ekmek hakkında birkaç ipucundan sonra son söz olarak ekmeklerin üretimlerini hemen takiple birlikte paketlenmesinin aşırı nem kaybını önlediğini söyleyebiliriz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu