Sağlık

Gen Değişikliğine İzin Çıktı

İngiliz bilim adamları tarafından yapılan bir başvuru neticesinde artık insan embriyosunun genleri ile oynamak mümkün olabilecek. Bu iznin alınma amaçlarından birisi de düşük nedenlerini araştırmak. Bu sayede bebeklerin neden düştüğü tespit edilebilecek ve düşük oranlarının azaltılması sağlanabilecek.

Embriyolar 2 Hafta Sonra Yok Edilecek

Bilim dünyasını iki farklı tarafa ayıran bu izin ile genetiğinde oynama yapılacak olan embriyolar herhangi bir kadına aşılanamayacak. Dolayısıyla da embriyoların hayat bulması söz konusu olmayacak. Ayrıca bu embriyolar 2 hafta içerisinde de yok edilecek. Böylelikle mutasyona uğramış tasarım ürünü bebek üretiminin de önüne geçilmek istenmektedir.

Embriyolar Nasıl Elde Edilecek?

Araştırmalarda kullanılacak olan embriyoların tüp bebek tedavisi gören çiftlerden alınacağı ifade edildi. Bu embriyolar çiftler tarafından bağışlanacak. Bu sayede yapılacak araştırmalar ile tüp bebeklerin tutma olasılığı daha da kuvvetlendirilecek.

Bu izin ile birlikte yapılacak araştırma temel olarak 7 günlük süreyi kapsayacak. Bu süre döllenmenin gerçekleştiği tarihten itibaren başlayacak. Böylelikle nerede bir sorun olduğu daha iyi bir şekilde tespit edilebilecek.

Bilim Adamları Endişeli

Bu iznin alınması bazı bilim adamlarını sevindirirken bazılarını da endişelendirmektedir. Zira genleriyle oynanan bebeklerin ileriki yaşlarda sorunlar ile karşılaşması söz konusu olabilecektir. Bu da deneme yanılma yoluyla tasarım bebeklerin oluşturulması yoluna gitmektedir. İşte bu durum birçok bilim adamını da endişelendirmektedir. Ancak embriyoların 2 hafta içerisinde yok edileceği hususu da ifade edilmektedir.

Daha birçok tartışmaya konu olabilecek ve bu izin ile yapılacak araştırmalar ve sonuçlar da kamuoyu tarafından merakla bekleniyor. Eğer hedeften şaşmadan kullanılabilirse bu durumda işe yarar bilgilerin elde edilebileceğini ifade edebiliriz. Ancak amacından şaşarsa bu durumda ciddi zararların bizleri beklediğini de belirtmek gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu