Gebelik

Hamileliğin 8. Haftasında Hamilelikte Yaşananlar

Hamileliğin 8. Haftasında Hamilelikte Yaşananlar Nelerdir? Hamileliğin 8.haftasında hamilelikte gelişim ve yaşananlar her anne adayı için heyecan ve mutluluk veren bir durumdur. Bu hafta içerisinde anne adayının ve bebeğin vücudunda bazı değişimlerin olduğunu bilmek gerekir.

Hamileliğin 8. Haftasında Hamilelikte Yaşananlar Nelerdir? Hamileliğin 8. Haftasında bebeğe fetüs adı verilmektedir. Fetüs yavru anlamına gelmektedir. Fetüs yani bebek hala amniyotik kesenin içerisinde bulunmaktadır. Bebek burada gelişmeye devam eder. Plasentanın gelişmeye devam etmesi plasentayı rahim duvarına bağlamış olan yapılar çok hızlı olarak gelişmeye devam ederler. Bebeğin bacakları diğer uzuvlarına göre uzundur. Kafa vücuda göre daha büyüktür. Ayak bilekleri ile dizler oluşmadığı için bu uzunluk devam edecektir.

8.Haftada Hamilelik Belirtileri

Anne adayında 8. Haftada hamilelik belirtileri, çok şiddetli olarak hissedilmeye başlanır. Nedeni ise anne adayının vücudu hormonal olarak bazı aktiviteler yapmaya başlamıştır. Bundan dolayı anne adayının vücudunda hissedilir oran da değişiklikler meydan gelir. Özellikle de koku alma konusunda çok hassas olurlar. Bunun yanında mide de yanmalar ve kasılmalar meydana gelir. Göğüsler de ağrılar oluşmaya başlar. Göğüslerde meydan gelen ağrıların nedeni ise göğüslerde süt üreten yapıların gelişme göstermeleridir. Böyle olunca bebek doğumundan sonra göğüsler bebeğin emzirilmesi için kendini hazırlar. Anne vücudu bebeğin gelişimini sağlamak amacıyla çok fazla kan üretimine başlar. Annede kan basıncı ve şeker düşmesi ortaya çıkar. Anne vücudu bebeğin gelişimini hızlandırmak için besin ve enerji harcamakta ve bu nedenle de anne çok uyku uyumayı ister. Bunun için akşamları erken yatıp belirli bir süre uyumak gerekir.

Anne adayları sabahları kalktıklarında mide bulantısı oluşarak kalkarlar. Bu mide bulantısının nedeni hormon değişimi olmaktadır. Çok kusmalar oluşacağı için bol su tüketilmesi gerekir. Mideyi bulandırmayan besinlerin tüketilmesine karar verin. B6 Vitamini ve zencefil tüketilmesine önem verilmelidir. Bebeğin gelişimi için harcanan besinlerden dolayı annede bu durumlar normaldir. Bazı durumlarda anne adayının kabız olma durumu da meydana gelebilir. Anne adayının psikolojik durumuna göre bazı garip rüyalar da görebilmektedir. Bu nedenle bebeğin gelişimi için bu sıkıntılara katlanmak en iyi duygulardan biri olmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu