Gebelik

Hamilelik Dönemi Dışında Göğüsten Süt Gelmesi

Hamilelik Dönemi Dışında Göğüsten Süt Gelmesi neden olur sorusu sıkça araştırılan konular arasında yer alıyor. Özellikle kadınlarda görülen bazı sağlık sorunları bulunmaktadır. Daha çok hamilelik dönemi dışında gerçekleşen memeden süt gelmesi, kadınları korkutan nedenler arasında sayılır.

 

Hamilelik Dönemi Dışında Göğüsten Süt Gelmesi neden olur? Memeden süt gelmesi özellikle bebeğinizin belli bir yaşa geldikten sonra meme emmeyi kesmesi durumunda ortaya çıkan kadınlara korku veren bir sorundur. Böyle bir durumun neyden dolayı gerçekleştiği hakkında birçok araştırma yapılmaktadır. Bu nedenle hanımlar memeden süt gelmesi olayının bir hastalık olup olmadığını merak etmektedir. Hamilelik dışı dönemde memeden süt gelmesi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz yazımızın devamını okuyunuz.

Hamilelik Dışı Dönemde Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir?

Galaktöre adı verilen bu hastalık daha doğrusu hanımların hamilelik dönemi dışında çocuklara süt vermesi gereken dönemlerin yanı sıra herhangi bir durumdan dolayı memeden süt gelirse böyle bir duruma tıp literatüründe galaktore adı verilmektedir.

Gebelik döneminde kadınlar için memeden süt gelmesi aslında doğal bir durum olarak görülebilir. Özellikle genç kızlar da görülebilen memeden süt gelmesi olayı bilinenin yanı sıra aynı zamanda adet görme konusunda önemli bir sorun yaşanıyorsa önemli bir sağlık sorununu olduğuna dair belirtiler vardır. Hanımların hamilelik dönemlerinde prolaktin ve oksitosin hormonları yükselmektedir. Hamilelik dönemi dışında ise memeden süt gelmesinin belli başlı belirtileri bu iki hormondan kaynaklanır. Eğer bu iki hormon düzensiz bir şekilde çalışırsa en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi lazım.

Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Döneminde Ne Yapılmalıdır?

Hanımlarda adet sorunu yanı sıra emzirme döneminden sonraki dönemde memeden süt gelmesi bu bir sağlık sorununa teşkil etmektedir. Herhangi bir kadın memesinden hamilelik dönemi dışında süt gelme durumu varsa bu aslında hipofizde anormalliğin nedenidir.

Daha çok bu dönemde adet görememek de kadınlar için bir sorun teşkil etmektedir. Normalin dışında düşük olması gereken prolaktin hormonu böyle bir durum yaşandığı vakit bu belirtilerle birlikte yükselir ve adet döneminin gerçekleşmesinin önüne geçer. Bunun dışında aynı zamanda sakinleştirici ilaç kullanılıyorsa da bu durum memeden süt gelmesine neden olmaktadır. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmeniz en doğrusudur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu