Gebelik

Patau Sendromu (Trizomi 13) Neden Olur, Tedavisi Var mı? 

Patau Sendromu Neden Olur, Tedavisi Var mı? Kromozom hastalıklarından biri olan Patau sendromu ( Trizomi 13 ) neden olur, tedavisi var mı? Çok araştırılan bir hastalıktır.

Patau sendromu ( Trizomi 13 ) neden olur, tedavisi var mı? Oldukça sık sorulan ve araştırılan bir hastalık olmaktadır.

Patau Sendromu Nedir?

Trizomi 13;  Patau sendromu kromozom anomalilerinden bir tanesidir. On bin canlı doğumundan birinde görülmekte olan bu problem Edward ve Down sendromunda olduğu gibi kromozom bozukluğu sebebi ile meydana çıkmaktadır. Bu hastalık kişilerde bulunan on üç kromozomdan üç tanesidir. Bebeklerde zihinsel ve fiziksel bozuklukların çıkmasına sebep olmaktadır. Özelliklede beyin ve yüzde görülen sorunlar meydana gelmektedir.

Patau Sendromu Neden Olur?

Patau sendromu; herhangi bir cevabı olmamaktadır. Genetik sebeplerden ya da akraba evliliklerinde görülmektedir. Bir bilimsel verisi yoktur.  Fakat çok geç yaşta hamilelik yaşanırsa olma riski oldukça çok olmaktadır.

Trizomi 13 Belirtileri Nelerdir?

Trizomi belirtileri pek çok olmaktadır. Bunlar sırası ile aşağıda;

-Küçükbaş,

-Gelişim bozukluğu,

-Zihinsel bozukluğu,

-Şekil bozukluğu,

-Gelişmemiş olması,

-Cinsel organ bozukluğu,

-Kalbin sağda yer alması,

-Böbrek sorunları,

-Kalp sorunları,

-İnmemiş testis,

-Yarık damak,

-Burunda şekil bozukluğu,

-Kasık ve göbek fıtığı olması,

-Duyma bozukluğu,

-Görme bozukluğu,

-Parmak sayısı fazla olması,

-Spina bifida belirtiler gözükebilir.

Trizomi 13 Tedavisi Var mı?

Trizomi 13 tedavisi; henüz bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bundan dolayı da Trizomi 13 ile birlikte doğan bebeklerde hayat çok kısa olmaktadır. Bu zaman da anomalileri hafifletmeye karşı çok çeşitli cerrahi işlemler yapılsa dahi yeni doğan bebeklerin yüzde doksan beşi yaşamlarının ilk aylarında ya da ilk senelerinde vefat etmektedirler.

Patau Sendromu Bebekler Ne Kadar Yaşar?

Genellikle Trizomi 13 olan bebekler; hamileliğin yirminci haftasında düşerler. Ya da ileriki haftalarda annelerinin karnında vefat ederler. Bu Trizomi 13 bebekler doğduktan sonra yüzde sekseninin ilk ay yaşama veda ettikleri görülmüştür.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu