Gebelik

Hamilelik (Gebelik) Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik (Gebelik) Belirtileri Nelerdir? Bebek sahibi olmayı çok isteyen veya henüz plan yapmayan çiftlerin büyük çoğunluğu için hamilelik belirtilerini iyi şekilde takip etmek çok önemlidir.

Hamilelik (Gebelik) Belirtileri Nelerdir?Hamilelik kendine özel özellikleri olan bir süreçtir ve her kadın farklı farklı şekillerde gelişebilir. Gebeliğin ana semptomlarından biri, beklenen adette gecikmedir. Ancak adet düzensizliği yaşayan kadınlar da stres gibi adetlerini etkileyen faktörler olan kadınlar için geç adetlerin hepsi hamilelik belirtisi değildir. Bu nedenle, kadınlar diğer gebelik belirtilerinin de farkında olmalıdır. Kısaca tüm hamilelik belirtileri hakkında bahsetmemiz gerekir ise şunlardır;

Adet Gecikmesi

Gecikmiş adet görme, hamileliğin en yaygın ve erken belirtilerinden biridir. Birçok kişi adetlerinin gecikmesi nedeniyle ilişkiden sonra hamile olduklarını düşünebilir. Ancak tüm adet gecikmeleri hamilelik belirtisi gösteren bir belirti olabilir. Bazı jinekolojik durumlar, stres yapmak, yeme bozuklukları, diyet değişiklikleri, yaşam tarzı değişiklikleri vb. âdetinizi kaçırmanıza neden olabilirler. Kasık ağrısı gebeliğin oluştuğu ilk dönemde ortaya çıkabilecek belirtilerden biridir. Kasık ağrısı, yumurtanın rahme yerleştirilmesi ve rahmin büyümesi gibi şeylerden kaynaklanır.

Göğüslerde Acı ve Hassasiyet

Adet döneminde hormonsal dengede meydana gelen değişikliklere bağlı olarak meme ağrısı, şişlik ve hassasiyet gibi gebelik belirtileri oluşmaktadır. Hamilelik ilerledikçe, semptomların derecesi artar. Zamanla, vücut bu sürece uyum sağlamayı öğrenir. Göğüs ağrısı ve hassasiyeti azalır.

Vajina da Kanama ve Akıntı

Özellikle gebeliğin erken dönemlerinde hafif dereceli vajinal kanama ve kasıktan ağrılı akıntı görülebilir. Kanama bir dönem kadar ağır ve sürekli olarak devam etmez bir süre sonra biter. Bu ağrı ve kanama, fetüsün anne rahmine tutunup yerleşmeye çalışması nedeniyle oluşur. Gebeliğin erken döneminde başlayan lekelenme, özellikle kanama ve kramp, semptomları olanlar için ciddi bir durum olabilir. Bu nedenle hamile annelerin bir doktora danışmaları önerilir.

Mide Bulantısı

Mide bulantısı, kusma hissiyatı ve bazen de kusma, hazımsızlık ve mide ekşimesi hamilelik denilince ilk akla gelen belirtiler arasındadır ve özellikle hamileliğin ilk üç ayında fark ettiğimiz şikâyetlerden biri olabilir. Bazı kadınlar da bu şikâyetler üç aydan daha fazla sürebilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu