Sağlık

İnfertilite Nedir?

İnfertilite Nedir?

Halk arasında “Kısırlık” olarak bilinen infertilite, sağlıklı çiftlerin 1 yıllık süre içerisinde herhangi bir önlem almamasına rağmen çocuk sahibi olamamasıdır. Kısırlığın sebepleri olarak araştırma yapılması için tanımda da bahsedildiği gibi 1 yıllık sürenin geçmesi önemlidir. Sağlıklı çiftlerin çocuk sahibi olabilme oranları kabaca, aylık %25, 6 aylık %57 ve 1 yıllık sürede ise %92’dir. Bu kadar yüksek olan yüzdelere rağmen 1 yıl içerisinde çocuk sahibi olunamaması,infertilite için araştırma gerektirir. Günümüzde çiftlerin yaklaşık olarak -20 kadarında kısırlık görülmektedir. Eşler arasındaki ayrıma göre oranlar ise kadınlarda %45-50, erkeklerde de %35-40 civarındadır. -15 oranında çiftlerde kısırlık için hiçbir sorun bulunamaz ve nedeni bilinmeyen kısırlık olarak tanımlanır.

Erkeklerde İnfertilite Nedenleri

İnfertilite Nedenleri

Erkeklerde kısırlık nedenleri başında hormonal sorunlar gelir. İlk araştırma hipofiz bezinin salgıladığı FSH ve LH hormonları için yapılır. Erkek üremesinde sperm üretilmesinde ve atımında etkin rol oynayan testislerdeki sorunlar araştırılır. Yine sperm atımı sorunlarına yol açan kanalların tıkanıklığı, erkek kısırlığının en önemli nedenleri arasındadır. Tüm bu sorunların aynı anda veya ayrı ayrı görülebilmesine neden olan, alkol ve sigara kullanımı, enfeksiyon hastalıkları, kimyasallar ve radyoaktiviteye maruz kalmak erkeklerde infertilite oluşumunun sebepleri arasındadır.

Kadınlarda İnfertilite Nedenleri

Kadınlarda en önemli faktör olarak yaş listenin başındadır. Özellikle 40 yaş sonrasında çiftlerin çocuk sahibi olma çabaları sonuçsuz kalmış ise, araştırmalara 1 yıl beklenmeden hemen geçilir. Yaş faktörü değerlendirmesinden sonra erkeklerde olduğu gibi hormonal etkiler en önemli sebeplerdendir. Tübal faktörler, rahim ve rahim ağzı sorunları, kanser tedavileri, kürtaj gibi kadın metabolizmasında etki yaratabilecek, birçok fiziksel infertilite nedeni bulunabilir. Sağlıklı erkeklerde dölleme hemen her birleşmede oluşabilir, ancak kadınlarda yumurtlama dönemlerinde gebe kalınabilir. Bu durum aylık olarak, kadın kısırlığında geçici bir aksaklık olarak değerlendirilir. Kadınlarda infertilite nedir, sorusuna her zaman daha fazla detay ve hastalığın tespiti için araştırma yapılmasının sebebi aylık olarak yumurtlama dönemlerinin olmasıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu