Gebelik

HAMİLELİK SÜRECİNDE GÖRÜLEN ANKSİYETE RAHATSIZLIĞI

HAMİLELİK SÜRECİNDE GÖRÜLEN ANKSİYETE RAHATSIZLIĞI

 

Anksiyetenin sözlük anlamı endişedir. Hamilelik süreci zaten bir bayan için başlı başına bir anksiyete sebebidir. Çünkü birçok bayan hamilelik süreci boyunca kaygıyı, sıkıntıyı, endişeyi, korkuyu ve gerilimi bir arada yaşar. Anksiyetenin hamilelik süresi boyunca bayanın yaşamış olduğu iç çatışmalardan kaynaklandığını söylemek yanlış olmaz. Burada şunu da söylemek gerekir ki geçmiş yaşam öyküsünde anksiyete rahatsızlığı geçirmiş hamile bayanlar için bu psikolojik rahatsızlık öğrenilmiş davranış haline dönüşmüş olabilir. Anksiyetenin hamile bayanlar açısından en büyük belirtileri aşırı terleme, titreme ve çarpıntıdır.

anksiyete rahatsızlığı geçirmiş hamile

Her insanda anksiyete vardır. Bu nedenle normal olan anksiyete ile anksiyete bozukluğunun birbirinden ayrılması gerekmektedir. Anksiyetenin kadınlarda, erkeklere göre daha fazla görüldüğü düşünülürse kadınların hamilelik sürecinde anksiyeteye daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Anksiyetenin hamile bayanlar açısından en olumsuz etkisi ise Anksiyetenin bebeğe olan olumsuz etkisinin tam tespit edilememesidir. Bu nedenle hamilelik sürecinde anksiyete rahatsızlığı yaşadığını düşünen bayanlar, derhal psikiyatrik destek almalıdır. Yapılan araştırmalar, özellikle anksiyete rahatsızlığı içerisinde yer alan panik atakların, hamilelik süreci boyunca azaldığını, hamilelik sona erdiğinde arttığını göstermektedir.

Hamilelik süreci, hamile bayan,Hamilelik

Anksiyete rahatsızlığı olan hamile bayanlar, devamlı surette olumsuz düşünürler. Örneğin bebeğime bir şey olacak mı, doğum esnasında ölecek miyim, doğumhanede mikrop kapar mıyım gibi olumsuz düşünceler devamlı beynini tırmalar. Bu da hem annenin hem de bebeğin ruhsal sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle anksiyete rahatsızlığını küçümsememek gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu