Teknoloji

İnstagram’da Fotoğraflarınızı Silmeyin, Arşivleyin

İnstagram kullanıcıları tarafından gizlenmek istenen fotoğraflar silinerek çözüme kavuşturuluyordu. Artık bu fotoğrafları silmek yerine arşivleyebilirsiniz. Yalnızca kullanıcı tarafından görülen bu arşiv sayesinde İnstagram’da kendinize özel bir albüm oluşturabilirsiniz.

Geçtiğimiz ay içinde Android ve İOS kullanıcıları için İnstagram profilinde yer alan herhangi bir fotoğraf veya videoyu silmeye gerek kalmadan saklamaya imkan veren arşivleme özelliği getirilmişti. Kademe kademe güncelleme gelirken sonunda beklenen haber Facebook’tan geldi ve artık tüm kullanıcılar bu özelliği kullanabilecekler.

Arşiv Güncellemesi

Bu özellik sayesinde daha önce paylaştığınız ancak sonradan vazgeçtiğiniz veya rahatsızlık duyduğunuz bit fotoğrafı silmenize gerek kalmadan profilinizden kaldırabileceksiniz. Aslında bir nevi fotoğrafınızı takipçilerinizden gizleyeceksiniz. Çünkü o fotoğraf veya videolar arşivlenerek profilinizde duracak ancak sadece siz görebileceksiniz.

Aynı şeyi başka kişilerin paylaşımları için de yapabilir, arşivinize katabilirsiniz. Mesela bir yemek tarifi sayfasını takip ediyorsanız orada beğendiğiniz tarifi arşivinize ekleyebilirsiniz. Böylece denemek istediğiniz zaman o tarifi aramak yerine arşivinizi açarak oradan paylaşımı görebilmeniz mümkün olacak. arşivleme özelliği yokken bu tür paylaşımlar için screenshots özelliği kullanılıyor ancak aynı faydayı sağlamıyordu. Bu yüzden İnstagram arşivleme özelliği çok sevilecek.

İnstagram’da Arşivleme Nasıl Yapılır

Öncelikle arşivlemek için İnstagram’ınızın güncel olduğuna emin olun ki arşiv özelliğini kullanabilesiniz. Bu güncellemeyi Google Play Store veya App Store uygulamasına girerek yapabilirsiniz. İnstagram güncelleme tamamsa arşivleme özelliğine geçelim.

Arşivlemek istediğiniz fotoğraf veya videonun üzerine gelerek, paylaşımın sağ üst köşesinde yer alan Android’lerde dikey üç noktaya, İOS’larda ise yatay üç noktaya tıklayın. Karşınıza çıkan açılır menüde en üstte yer alan arşivle seçeneğine tıklayın. Artık bu paylaşım arşivlendi. Arşivlenen paylaşımlarınızı profilinize eklenen yeni bir sekmede görebilmeniz mümkün.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu